Zaměstnání

Kde jsou ve firmě odbory, mají lidé více. Rozdíl ve mzdách je velký!

Výplata
Zdroj: Profimedia
Téma:

Na to, kolik peněz vám každý měsíc přijde na účet, mají významný vliv odbory. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) mají totiž lidé ve firmách s kolektivní smlouvou vyšší mzdy. Zaměstnanci, kteří si vyjednávají mzdy individuálně, mají průměrně o 5 tisíc korun méně.

Velký vliv na výši mzdy má podle ČSÚ to, jakým způsobem o ní zaměstnanci se zaměstnavatelem vyjednávají. Pokud jdou za "šéfem" sami, jejich průměrná mzda je 33 790 korun. Nejúčinnější se jeví kolektivní smlouva na podnikové úrovni. Zaměstnanci totiž v takovém případě berou v průměru více než 38 tisíc korun. Rozdíl je tak více než 4 tisíce.

 

U mediánu je rozdíl ještě větší. Bez kolektivní smlouvy je mzda 28 153 korun, naopak u kolektivní smlouvy na úrovni firmy 33 496 korun, tedy o více než 5 tisíc korun více. Kolektivní smlouva na odvětvové úrovni pak zvyšuje mzdovou úroveň podstatně méně. Průměrná mzda v takovém případě činí 33 782 korun a medián platů 29 897 korun.

 

Rozdíly jsou také mezi pohlavím. Zatímco muži při podepsané kolektivní smlouvě ve firmě berou více než 42 tisíc korun, u žen je to o více než 9 tisíc méně. Za práci dostanou v průměru 33 116 korun. Při neexistenci kolektivní smlouvy je to ale však jen 29 495 korun.

 

 

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos v 1. čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,4 procenta. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stoupla mzda o 4,6 procenta. V odměňování jsou také velké rozdíly podle velikosti podniku a platí, že s velikostí roste mzdová úroveň.

 

 

"Platí též obecné pravidlo, že čím je podnik větší, tím větší je i rozdíl mezi mzdou mužů a žen. V nejmenších podnicích do 10 zaměstnanců mají ženy mediánovou mzdu nižší než muži o 5 %, v největších podnicích o 25 %,“ říká vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ Jitka Erhartová.

pan TN.cz