Odolní jedinci

Odborníci: Lidé s krevní skupinou nula lépe odolávají covidu

Doktorka s krví
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
18.10. 2020 6:00
Téma:

Dvě nezávislé studie odhalily, že u lidí s krevní skupinou 0 je méně pravděpodobné, že chytí Covid-19. Ti, kteří mají skupinu A, B nebo AB, jsou podle závěrů vědců k onemocnění náchylní více.

Odborníci také zjistili, že lidé s "nulkou" mají v případě onemocnění Covidem-19 nižší riziko závažných komplikací, například selhání orgánů, nebo i smrti. Proč je virus pro některé smrtelný, zatímco jiní ani nevědí, že nákazu prodělali, odhalily dvě nezávislé studie. Informoval o tom portál Mirror.

 

Tým vědců porovnal údaje z dánského zdravotního registru o více než 473 tisících registrovaných, kteří byli testování na covid, s kontrolní skupinou o více než 2,2 milionech běžné populace.

 

Mezi lidmi, kteří mají krevní skupinu 0, bylo výrazně méně pozitivních na koronavirus než u krevních typů A, B a AB. Mezi těmito třemi skupinami byly dle závěrů vědců výsledky podobné.

 

 

Vedoucí studie, Torben Barington z Fakultní nemocnice v dánském Odense řekl, že "je velmi důležité zvolit správnou kontrolní skupinu, protože převaha krevních skupin se může v různých etnických skupinách a zemích značně lišit".

 

"Máme výhodu silné kontrolní skupiny. Dánsko je malá, etnicky homogenní země se systémem veřejného zdraví a centrálním registrem laboratorních údajů. Naše kontrola je tedy založená na populaci, což dává našim zjištěním pevný základ," tvrdí Barington.

 

 

Skutečnost, že krevní skupina může ovlivnit, jak závažný průběh nemoci nakažený bude mít, potvrzují také čeští odborníci. Odkazují například na článek Zkušenosti z Wu-chanu, který publikovalo několik prestižních vědeckých časopisů.

 

"Lidi, kteří mají skupinu A a AB, jsou náchylnější k plicním komplikacím. Ti, co mají nulu, jsou naopak méně náchylní. Krevní skupina však jen jeden z faktorů a jeden faktor těžký průběh nemoci neovlivní. Těmi dalšími jsou cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak, pohlaví či věk," vyjádřil se pro TN.cz senátor a hematologický odborník Jaroslav Malý.

 

 

Druhá studie 95 pacientů s covidem v kritickém stavu v kanadském Vancouveru zjistila, že krevní skupiny A a AB mají vyšší riziko závažných příznaků než pacient s 0 nebo B. Podle vědců by tak spíše než jiné krevní typy v případě nákazy potřebovali plicní ventilaci. Hrozí jim také vyšší míra poškození plic nebo selhání ledvin, kvůli kterému by poté museli podstupovat dialýzu.

 

Skupiny A i AB mají celkově vyšší riziko selhání orgánů v důsledku nákazy koronavirem. Déle také zůstávají na jednotkách intenzivní péče, což podle kanadských vědců může signalizovat i závažnější průběh nemoci.

 

 

Vedoucí druhé studie Mypinder Sekhon z Univerzity v Britské Kolumbii tvrdí, že unikátní součástí studie je zaměření na závažnost vlivu krevní skupiny na Covid-19.

 

"Pozorovali jsme toto poškození plic a ledvin a v budoucích studiích budeme chtít potlačit účinek krevní skupiny a Covidu-19 na životně důležité orgány," řekl Sekhon. S postupem pandemie je podle vědců zásadní zjistit, co ovlivňuje závažnost průběhu nemoci a nakolik je to možné ovlivnit nebo potlačit.

TN.cz