Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Výzkum platů

Ženy s mužským mozkem vydělají více a naopak! Jaký máte vy?

Výzkum mozku
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Vědci znají rozdíly mezi mužským a ženským mozkem. I přes zavádějící názvy mohou mít muži "ženský" mozek a naopak. Stále však platí, že lidé přemýšlející jako muži vydělávají více než ti s ženským mozkem.

Náš svět je často označován jako "mužský". Není tedy překvapením, že klíčem k vyššímu platu je přemýšlet jako muž. Britská studie teď dokázala, že lidé s tzv. mužským mozkem vydělávají více.

 

Mužský mozek je odborně označován jako typ S - podle systematického způsobu přemýšlení. Lidé s mozkem typu S jsou zároveň lepší v analýze informací, proto také lépe čtou v mapě.

 

Ženský mozek se označuje jako typ E, protože je schopen větší empatie a rozpoznávání emocí. Některé ženy však mohou mít "mužský" mozek a naopak.

 

 

Na této teorii, s níž přišli vědci z univerzity v Cambridge, stavěl svůj výzkum i doktor Nick Drydakis. Britská studie zahrnovala data od více než 16 tisíc respondentů. Odpovídali na otázky ohledně svého zaměstnání a platu, navíc vyplňovali dlouhý dotazník posuzující, jestli mají mozek typu S nebo E.

 

Výsledky ukazují, že vzhledem k výši platu je výhodnější mít "mužský" mozek. Ženy, které přemýšlejí analyticky a jejich mozek by mohl být označen za mužský, vydělávají o 6 % více, než ty s ženským mozkem. U mužů je procento ještě větší - mozek typu S jim zajišťuje o 10 % vyšší plat než mozek typu E.

 

 

Podle výzkumníků je obecně lepší myslet jako muž, pokud pracujete v managementu, administraci, IT, inženýrství nebo bankovnictví. Ženský mozek má naopak výhody v učitelství, sociálních pracích nebo službách, kde se pracuje s lidmi. Zaměstnavatelé ale oceňují především systematické myšlení.

epa TN.cz