Strach z nákazy

Lidé se kvůli koronaviru vyhýbají ordinacím, může je to ale stát život

Josef Svoboda
Josef Svoboda
18.4. 2020 20:43
Téma:

Nemocní se v této době častěji vyhýbají návštěvám ordinací. Obávají se nákazy, jinak než po telefonu nebo emailu navíc praktici většinou ani neordinují. Nemocnice odložily plánované operace a řada pacientů důležitá vyšetření. Následky takového chování přitom mohou být podle lékařů horší než následky nákazy koronavirem. I proto se už nemocnice vracejí k normálu.

Zpěvák a kontrabasista kapely Spirituál kvintet Dušan Vančura se stal nepřímou obětí pandemie koronaviru. Podle manažera zemřel kvůli tomu, že se bál navštívit lékaře. Před dvěma lety s ním fanoušci zaplnili Lucernu, aby velkolepě oslavili jeho osmdesátiny.

 

V době celorepublikové karantény ho začal bolet zub. Kvůli hrozbě nákazy se ale bál navštívit ordinaci svého dentisty. Za zánět nakonec zaplatil životem. Lékaři upozorňují na to, že takových případů mohou být celorepublikově tisíce. "Chirurgové dlouho neviděli takový počet prasklých slepých střev. Lidé nejdou k doktorovi, když je bolí břicho. Čekají, dokud jim není opravdu zle," přiblížil ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.

 

 

Kdo může, ten se v těchto dnech vyhýbá nemocnici a poloprázdné jsou i ordinace praktických lékařů. Pacienti se snaží zdravotní problémy řešit na dálku. "K doktorovi nechodím," říká jeden z obyvatel Brna. "K doktorovi nejdu, antibiotika si koupím v obchodě," přidává se další.

 

Dopady takového chování podle lékařů poznáme až za několik let. Například u onkologických nemocí je životně důležitá včasná diagnostika. Pokud pár let nebudeme dělat screening rakoviny tlustého střeva nebo rakoviny prsu, může být obětí víc, než si vyžádá koronavirus.

 

Nemocnice se proto snaží co nejrychleji vrátit do doby před pandemií. Začnou znovu provádět plánované operace, ale předtím potřebují doplnit zásoby krve. "Teď nám klesly odběry na polovinu," přiznala primářka Transfuzního a tkáňového oddělení Hana Lejdarová.

 

 

V příštím týdnu tak začnou brněnské nemocnice obvolávat svoje dárce a budou je objednávat k odběru na konkrétní časy. Nechtějí, aby se zbytečně nahromadili v čekárnách.

TN.cz