Koronavirus

Lidé se nově dostanou z karantény i s pozitivním testem. Upravili pravidla

Dítě v karanténě
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 10. 7. 2020
Téma:

Ministerstvo zdravotnictví upravilo podmínky pro ukončování karantény u nakažených koronavirem. Nově se z izolace mohou dostat i přesto, že jim stále vychází pozitivní test na Covid-19.

Odborníci z ministerstva se rozhodli aktualizovat algoritmy testování metodou PCR na základě doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle ní i zkušeností českých lékařů virus přežívá na sliznicích u většiny pacientů po dobu osmi až deseti dní.

 

Stává se však, že lidé mají pozitivní PCR test i po uplynutí nařízené 14denní karantény. "Jedná se o záchyt mrtvého viru a pacient není infekční pro své okolí a nemusí být izolován po celou dobu, kdy je pozitivní," vysvětlil profesor epidemiologie Roman Chlíbek.

 

Nově se budou hygienici řídit především časem. U pacientů, kteří delší dobu dostávají pozitivní výsledky, budou provádět kultivaci viru. Pokud vyjde negativní a daný člověk nebude mít příznaky, bude na něj nahlíženo jako na neinfekčního a může tudíž z izolace.

 

 

Bezpříznakový pacient se z karantény dostane po 14 dnech i bez toho, aby u něj lékaři provedli PCR test. Stačí, když nebude mít symptomy alespoň čtyři dny po sobě.

 

Ministerstvo upravilo postup také u epidemiologicky významných kontaktů s nemocným Covidem-19. Po jednom až pěti dnech od setkání by se měla nařídit karanténa a provést PCR test. Pokud je pozitivní, kontakt putuje do 14denní izolace.

 

Kdyby byl výsledek negativní, provede se další PCR test 14. den od kontaktu s nakaženým. V případě, že se nemoc prokáže, musí člověk do 14denní karantény.

 

Podle epidemiologa Romana Prymuly může nastat chvíle, kdy si lidé budou muset vybrat mezi instalací aplikace eRouška a opětovým zákazem vycházení či uzavřením obchodů. Více v reportáži:

TN.cz