Útok u rybníka

Lidé se zastávají strážníka, který dal dívce facku. Ředitel odmítl spekulace

Eva Pavelková
Eva Pavelková
14.4. 2020 14:35
Téma:

Na sociálních sítích se objevily komentáře, podle kterých se pražský strážník zachoval správně, když použil fyzickou sílu proti dívce, která byla u rybníka s přáteli. Ředitel Městské policie Praha se proto rozhodl zveřejnit další podrobnosti k případu a tomu, jak věc se strážníkem řešil.

V posledních dnech se na sociálních sítích zvedla vlna solidarity se strážníkem, který téměř před dvěma týdny udeřil do hlavy mladou ženu u rybníka v pražských Řepích. Její kamarádka facku natočila a o pár dní později zveřejnila video na facebooku, odkud se dostalo do médií.

 

Muž u městské policie, která incident odsoudila, nakonec skončil. Lidé v komentářích ale začali upozorňovat na to, že video neukazuje, co násilí předcházelo. Další s chováním strážníka souhlasili a argumentovali, že dívka porušila nařízení vlády. Jiní spekulovali, že vedení muže donutilo podat výpověď.

 

Proti všem těmto spekulacím se teď rozhodl vymezit ředitel Městské policie Praha Eduard Šuster. O všem se dozvěděli prý až z videa na facebooku, strážník nenahlásil použití donucovacích prostředků ani nesepsal žádný úřední záznam o případu a tvrdil, že porušení vládního nařízení řešil vysvětlením.

 

 

"To zásadně nekoresponduje s jeho následnou obhajobou údajné agresivity a závažnosti protiprávního jednání osob na místě. Je tedy zcela zřejmé, že nebylo možné porovnat záběry z videozáznamu s úřední dokumentací,(...) neboť žádná taková dokumentace neexistovala," uvedl Šuster.

 

Podle ředitele je navíc jasné, že strážník ženu udeřil ve chvíli, kdy ho nijak neohrožovala, a ještě jí dalším útokem hrozil. "Na základě výše uvedených faktů jsme vydali jednoznačné stanovisko k celé věci v tom smyslu, že strážník jednal zcela neprofesionálně a v rozporu se zákonem," dodal Šuster.

 

Strážníka požádali, aby další den přišel do práce a vysvětlil, proč nikoho o svém útoku ani případu jako takovém neinformoval a nezpracoval ani dokumentaci. Tu předložil až toho dne dopoledne a zároveň prý požádal o rozvázaní pracovního poměru dohodou.

 

 

"Nikdo jej (...) nenutil, jednalo se o jeho rozhodnutí. Veškeré zjištěné skutečnosti byly ještě téhož dne v odpoledních hodinách postoupeny orgánům činným v trestním řízení. Ostatní čtyři strážníci, kteří byli na místě zákroku, byli po dobu šetření převedeni k výkonu jiné práce," sdělil Šuster.

 

Porušení mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví, kterých se měla dopustit skupina mladých lidí u rybníka, pak městská policie oznámila správnímu orgánu. Dívka, která dostala facku od strážníka, tak bude možná muset zaplatit ještě tučnou pokutu.

 

"MP Praha nikdy nezpochybňovala strážníkovu 25letou práci pro hlavní město Prahu a organizaci, ani fakt, že byl zcela po právu oceněn medailí Za záchranu lidského života. Na druhou stranu je nutné také zmínit, že vůči němu bylo opakovaně přijato pracovně právní opatření kvůli neadekvátnímu jednání vůči veřejnosti," uzavřel Šuster.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz