upozornění komory

Lidé shání přípravky pro zvířata s ivermektinem. Může jít i o život, varují veterináři

Muž s fonendoskopem
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 9. 3. 2021 12:17
3.3. 2021 12:20
Téma:

Léčivé přípravky s obsahem ivermectinu vyvolaly v Česku velkou pozornost. Lidé je shání i od veterinárních lékařů. Ti se dokonce setkávají až s nadávkami, když odmítnou takový přípravek vydat. Komora upozorňuje, že přípravky pro zvířata můžou být pro lidi nebezpečné, například u pasty pro koně s obsahem ivermectinu hrozí velmi snadno předávkování.

Případů, kdy lidé vyžadují veterinární léčivé přípravky s obsahem ivermectinu, podle Komory veterinárních lékařů České republiky (KVL ČR) přibývá. Lidé se na ně ptají prakticky denně, někteří lékaři se setkávají s nevolí a někdy dokonce až verbální agresivitou lidí, když jim odmítnou takový přípravek vydat.

 

"Veterinární léčivé přípravky nejsou určené pro léčbu lidí, a to ani ve výjimečných situacích. Toto upravuje Zákon o léčivech, konkrétně par. 8 (Používání léčivých přípravků při poskytování zdravotních služeb) – použít je možné registrované nebo v určitých případech i neregistrované humánní léčivé přípravky, nikoli veterinární," vysvětluje KVL ČR.

 

Veterinární lékaři navíc nemůžou léčit lidi, nejsou oprávněni poskytovat zdravotní služby, poskytují pouze veterinární péči.

 

 

Komora upozorňuje na to, že užívání veterinárních léčivých přípravků může vést k poškození zdraví nebo i ke smrti člověka. Veterinární přípravky jsou vytvářeny s ohledem na zvíře, kterému mají být podány. Mohou tak obsahovat další pomocné látky, mají také velmi rozdílné dávkování. Obojí může být podle komory pro člověka nebezpečné.

 

"Člověk se tak při laickém stanovení dávky například při použití pasty pro koně s obsahem ivermectinu může snadno předávkovat. Ivermectin může ve vyšších dávkách způsobit nervové nežádoucí účinky, navíc může ovlivnit účinky jiných současně užívaných léčiv, a naopak jiná současně užívaná léčiva mohou mít za následek zvýraznění nežádoucích účinků ivermectinu," doplňuje Komora veterinárních lékařů.

TN.cz