Zavřené obchody

Lidé si dělají větší zásoby, velké obchody brali v sobotu útokem

V obchodě s rouškou - 2
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Téma:

Většina prodejen musí mít nově v neděli zavřeno. Tisíce lidí tak v pátek i v sobotu vyrazili do obchodů, aby si nakoupili do zásoby. Některé pobočky zaznamenaly nárůst počtu zákazníků až o desítky procent.

Lidé se před plánovaným nedělním zákazem prodeje hromadně vydali do obchodů s potravinami. Více zákazníků zaznamenaly téměř všechny obchodní řetězce. Jak potvrdil mluvčí společnosti Tesco Václav Koukolíček, návštěvnost se zvedla až o 40 % ve srovnání se sobotami v předešlých týdnech.

 

„Už od čtvrtka zaznamenáváme více zákazníků, a to v průměru zhruba o 17 % oproti běžnému provozu,“ řekla mluvčí hypermarketů Globus Lutfia Volfová. Nárůst pocítily také prodejny s menší prodejní plochou. „Máme nárůst v průměru o pět až deset procent,“ potvrdil mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík.

 

Lidé také častěji preferují větší nákupy a kvůli nařízením nakupují v menším počtu osob. Trvanlivé potraviny z regálu ve velkém nemizí, jak tomu bylo na jaře. „Zásobování funguje a veškerého zboží je dostatek.“, dodal mluvčí Penny Marketu.

 

 


Vládní opatření ale kritizuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Zákaz prodeje v neděli bude mít za následek zvýšení koncentrace zákazníků v prodejnách v sobotu, kdy se lidé budou chtít předzásobit, a také v pondělí, kdy budou zásoby doplňovat. Zbytečně tak zvyšuje riziko jak pro zákazníky, tak pro zaměstnance obchodů“, prohlásil Prouza na svém twitteru. Také samotné řetězce se k opatřením vyjadřují opatrně. „Nepovažujeme to rozhodnutí vlády zavřít v neděli za úplně nejšťastnější, protože to způsobuje větší koncentraci lidí na nákupní ploše.“, řekla mluvčí Globusu.

 

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je cílem nedělního zákazu především snížení pohybu obyvatelstva alespoň na jeden den. „Přiklonili jsme se k tomu, že potřebujeme snížit mobilitu. Zavřené obchody na jeden den znamenají, že ji snížíme téměř k nule.“, obhajoval v neděli ministr vládní nařízení.


Většina z největších prodejců má nastavená preventivní opatření již od jara, často nad rámec toho, co nařizuje vláda. Zákazníkům je k dispozici dezinfekce a rukavice. Některé obchody upravily nákupní plochu tak, aby zákazníci mohli dodržovat stanovené rozestupy. Další nainstalovaly zařízení na počítání aktuálně nakupujících lidí. 

 

Související témata:
nep TN.cz