protikuřácký zákon

Lidé si stěžují na kouření před hospodami, se zákonem souhlasí

Venkovní popelník
Zdroj: Profimedia
Téma:

Po roční zkušenosti se zákazem kouření v restauračních zařízeních a veřejných prostorách je velká většina dotazovaných lidí relativně spokojená, většině Čechů ale vadí jeho následek, kterým je samotné kouření před restauracemi a hospodami. U většiny také převládá názor, že by si měli o kouření rozhodovat majitelé prostor.

Je to již více než rok, co začal v České republice platit protikuřácký zákon, který vyhnal kuřáky z restaurací a hospod před provozovny.

 

To může být pro kolemjdoucí, kteří jsou například na procházce s dětmi, velmi nepříjemné, hůře jsou na tom lidé žijící nad provozovnami, kteří chtějí v teplých dnech větrat.

 

Se samotným zákonem panuje u domácí veřejnosti spokojenost, uvádí průzkum společnosti Sanep. "V souhrnu 59,5 % dotázaných uvedlo, že je po roční zkušenosti se zákazem koření spokojeno. Největší spokojenost panuje v Praze a dalších velkých městech," uvádí výsledky průzkumu.

 

Anketa

Zavedli byste oddělené kuřárny?

Hlasovalo 5883 lidí.

 

Jak už bylo řečeno, i přes spokojenost se zákonem, která je dána také většinovým počtem nekuřáků, lidem vadí kouření před restauracemi, kavárnami a hospodami, týká se to 67,9 % dotázaných, uvádí Sanep.

 

Také převládá názor, že by měl být zákaz kouření v kompetenci majitelů restauračních zařízení. "Tento názor sdílí 36,4% dotázaných. Názor, že by se kouření mělo povolit zejména v malých venkovských hospodách a restauračních zařízeních pak sdílí 15,9% respondentů. Názor, že by se vše mělo nechat tak, jak je tomu nyní má 32,3% dotázaných," přibližuje průzkum Sanepu.

 

GALERIE: Lidé jsou se zákazem kouření spokojeni

1
/
3
Průzkum k zákazu kouření - 1

 

Z průzkumu vyplývá, že zákon vyhovuje nekuřákům i části kuřáků, nicméně je jasné, že většině lidí vadí kouření před restauracemi a hospodami. Kuřáci i nekuřáci se také shodují na tom, že by měli o nekouření v provozovnách rozhodovat samotní majitelé.

 

 

"V tomto kontextu je totiž pochopitelné, že v případě povolení kouření v uzavřených prostorách bez obsluhy by nekuřáci i kuřáci byli naprosto spokojení a odpadlo by obtěžující kouření na chodnících, které se ukazuje jako více problematické, než právě možné kouření v oddělených prostorách," uzavírá Sanep.
 

klma TN.cz