KORONAVIRUS

Česko má 88 mrtvých s koronavirem. Od rána přibylo jich přibylo osm

Roman Dolejský
Roman Dolejský
7.4. 2020 7:22
Téma:

Poslanci dnes od deseti hodin projednávali nové zákony včetně prodloužení nouzového stavu. ČSSD a ANO navrhovaly prodloužení nouzového stavu o měsíc, komunisté a opozice chtěli jen do konce dubna. Finálním rozhodnutím je prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Počet obětí koronaviru v Česku stoupl na 88, od rána jich přibylo 8. Poslanci schválili Pětadvacítku i odklad splátek úvěrů.

Hlavní události

- V České republice je 5017 potvrzených případů nákazy, onemocnění podlehlo 88 lidí, 172 pacientů se vyléčilo. Testováno bylo 91 247 vzorků

- Pětadvacítku ministryně Schillerové poslanci schválili, OSVČ dostanou od státu 25 tisíc, schválen byl i odklad splátek podnikatelských a spotřebitelských úvěrů

- Poslanci rozhodli o prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Zasedání Sněmovny jste mohli sledovat od deseti hodin v tomto článku na TN.cz

- Ministerstvo zdravotnictví prodloužilo opatření, kvůli kterému zůstávají zavřené obchody a restaurace a které omezuje volný pohyb lidí

- V úterý se otevřely sběrné dvory a kompostárny, při venkovních sportech lidé nemusí nosit roušku, pokud jsou sami

- Vláda chce od čtvrtka povolit otevření některých dalších obchodů

- Poslanci budou řešit návrh zákona, který by měl pomoci cestovkám i zákazníkům

- Pravidla pro vycestování za hranice by se mohla po Velikonocích uvolnit, opatření po návratu ale budou přísnější. Další informace najdete v tomto článku na TN.cz

- Britský premiér Boris Johnson byl přesunut na jednotku intenzivní péče. Jeho stav se začal prudce zhoršovat

- Celosvětově se koronavirus potvrdil u více než 1,36 milionu lidí, přes 76 tisíc nemocných zemřelo. Vyléčilo se přes 293 tisíc pacientů

 

Poslanci po necelých sedmi hodinách jednání schválili prodloužení nouzového stavu. Pro jeho trvání do 30. dubna se vyslovilo 90 zákonodárců, návrh tak byl přijat. Vláda původně chtěla opatření prodloužit do 11. května.

 

V nejvíce zasaženém okrese Olomouc za den nepřibyli žádní nakažení, v celém kraji pak jen tři. Naopak přibylo 55 nakažených ve Středočeském kraji a 47 v Moravskoslezském, kde je nejhorší situace v Ostravě. Tam ze den narostl počet nakažených o 16. Více informací si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

 

V úterý dopoledne se mimořádně sešla Poslanecká sněmovna. Zákonodárci řeší prodloužení nouzového stavu v Česku a také pomoc živnostníkům. Zatímco vláda jim chce jednorázově vyplatit 25 tisíc korun, opozice navrhuje 30 tisíc a rozšíření na další typy úvazku či podnikání. Od 10:00 sledujte přímý přenos ze Sněmovny.

 

Lidé si zaslouží vědět, kde je světlo na konci tunelu. Na video se podívejte ZDE:

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Šíření koronaviru - TN.cz

22:17
22:11

Poslanci pozměňovací návrhy opozice smetli ze stolu. Pro změnu kompenzačního bonusu pro OSVČ z 25 na 30 tisíc zvedlo ruku jen 48 poslanců ze 102 přítomných. Návrh neprošel. Nebylo schváleno ani možné rozšíření na všechny OSVČ, v případě tohoto návrhu od poslance Stanjury z ODS pro hlasovalo 48 a 44 proti. Nesouhlasné stanovisko k návrhům uvedla i ministryně financí Alena Schillerová.

22:06

Poslanci nadále jednají o novém znění zákonů

Poslanecká sněmovna ukončila 2. čtení návrhů a přešla ke 3. čtení návrhu vlády o podpoře pro OSVČ a pozměňovacích návrzích. Ze strany ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové zaznělo, že je třeba usnadnit komunikaci s úřady práce při jejím zprostředkování. Zaměstnavatelé by se kvůli čerpání pomoci prostřednictvím programu Antivirus měli zbavit povinnosti prokázat bezdlužnost. Ministryni při projevu zlobila rouška, která jí opakovaně sklouzávala.

 

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra a předseda krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) chtějí prodloužení nouzového stavu o měsíc od 11. dubna, komunisté a opozice preferují ukončení k 30. dubnu.

 

Od úterý je povoleno venkovní sportování, pouze ale individuální. Je potřeba dodržovat dvoumetrové rozestupy. Ve městě se bez roušky nadále neobejdete, v přírodě, kde další lidi nepotkáte tak často, můžete roušku sundat.

 

Do Česka se začal pomalu navracet život. Na video se podívejte ZDE:


Otevřely se také kompostárny a sběrny surovin. Od čtvrtka se obnovuje provoz hobby marketů, stavebnin, železářství, prodej a servis jízdních kol. Budou tam ale platit přísnější pravidla hygienického rázu. Prodejny obuvi, kočárků nebo papírnictví se otevřou až od úterý příštího týdne. Více informací najdete na vládním portálu.


V úterý budou poslanci projednávat také otázku již zaplacených dovolených. Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje odklad vracení plateb uhrazených zákazníkem za zájezd od 20. února až do 31. srpna. Zákazníci by dostali poukaz, který jim umožní přesunout zájezdy na pozdější dobu. Pokud poukaz nevyužijí, cestovka vrátí peníze.

 

 

Vláda povolila cestování do zahraničí v odůvodněných případech, jako jsou například montáže, služební cesty, technické kontroly, návštěvy lékaře či příbuzných. Lidé mohou vycestovat, po návratu ale musí do 14denní karantény.


Pendleři by se mohli opět dostat do práce a zpět. Při návratu na hranicích by se ale museli prokázat potvrzením o negativním výsledku testu na koronavirus. Velikonoční svátky žádné uvolnění nečeká, bude nadále platit omezení pohybu.

 

 

 

V Číně nepřibyl za pondělí žádný mrtvý nakažený koronavirem. Počet nakažených narostl o 32, ve všech případech se jedná o importovanou nemoc. Čísla uvedla čínská Národní zdravotnická komise.

 

Epidemiologická křivka se v posledních dnech vyvíjí příznivě:Na video se podívejte ZDE:
 

 

Podívejte se na tabulku nových případů a celkem evidovaných nakažených koronavirem v Česku:


U britského premiéra Borise Johnsona se příznaky koronaviru projevily před deseti dny. Nejprve na doporučení svého lékaře putoval do nemocnice, kde byl následně kvůli zhoršení příznaků přesunut na jednotku intenzivní péče.
 

Litovli se lidé z okolních obcí vyhýbají. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz