Moje země

Lidé stříhají na rouškách poutko, než je vyhodí! Pomáhá to přírodě

Kachna
Zdroj: David Calvert/TV Nova
Zvířata se snadno zamotají do gumiček
Lucie Staničková
Lucie Staničková
27.2. 2021 18:47
Téma:

Kvůli koronaviru lidé po celém světě začali nosit roušky a respirátory, mnozí si však nelámou hlavu s jejich likvidací. Odhodí je kdekoli se jim zrovna namane. Právě to však vede k ohromnému problému, do gumiček se totiž mohou zaplést zvířata, která na ochranu nosu a úst narazí.

Nošení roušek a respirátorů nemá dopad jen na nás, ale také na okolní přírodu. Stále častěji totiž na internetu kolují fotografie, které odhalují problém s vyhazováním zdravotních pomůcek. Lidé se jich totiž zbaví klidně i na procházce po louce nebo v lese.


Do gumiček se však snadno zapletou zvířata. Ta mají následně problém se z pasti dostat ven. V anglickém Paingtonu lidé například viděli kachnu, která měla kolem krku omotanou chirurgickou roušku.

 


Výjimkou nejsou ani draví ptáci, jednoho z nich fotografové zachytili ve vzduchu s rouškou omotanou kolem pařátů. Snímky pobouřily řadu lidí. Mnozí totiž nechápou, že někteří nejsou schopni si svou ústenku vzít z výletu zpět domů a hodit ji do koše.

 

"Nechápu, že lidé roušky jen tak pohodí na zem. Je to velký problém," rozčiluje se na facebooku Federica.


Řešení je přitom naprosto jednoduché. Při likvidaci totiž stačí, aby se přestřihly gumičky u respirátorů a roušek. Zvířata se poté do nich už nemohou snadno zamotat. Mnozí proto nyní šíří tuto osvětu, aby se dostala k co nejvíce lidem.

 

Z pasti se pak zvířata těžko dostávají:

 

 

Revoluční krok v ochraně ptáků. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz