záchrana v Thajsku

Lidé truchlí pro padlého hrdinu, za záchranu chlapců položil život!

Saman Gunan položil za záchranu chlapců život
Zdroj: ČTK
Téma:

Potápěči, kteří se podíleli na záchraně dvanácti chlapců a jejich trenéra z komplexu jeskyní v Thajsku, jsou oslavováni jako hrdinové. Globální spolupráce nakonec vedla k ohromnému úspěchu, kdy se naděje změnila ve skutečnost a všechny se podařilo dostat v pořádku ven. Bohužel celá operace má i stinnou stránku, jeden z potápěčů položil svůj život.

Celý svět se sevřeným hrdlem sledoval neuvěřitelně náročnou záchranu dvanácti malých fotbalistů a jejich trenéra, kteří byli uvězněni v komplexu jeskyní zatopených vodou. V osamění a temnotě strávili dlouhý týden, než se je podařilo vůbec najít.

 

Podle portálu BBC je objevili britští potápěči, vděk ale patří všem, kteří se do operace zapojili. Jednalo se skutečně o globální operaci, nabídky pomoci přicházely z celého světa. O zachráncích se ví jen málo, většina hrdinů skromně mlčí.

 

Kromě oslavování hrdinů ale lidé také truchlí. Jeden z dobrovolníků, který se v thajské jeskyni potápěl, položil za záchranu chlapců svůj život. Saman Gunan (†38) 6. července do jeskyně dopravoval bomby s kyslíkem, sám ho ale nakonec neměl dost a během cesty ven ztratil vědomí.

 

 

Jeho kamarád, který s ním byl ve dvojici, se ho pokoušel přímo v jeskyni oživit, jeho snaha ale byla marná. Gunanovo tělo s sebou nakonec vytáhl na povrch.

 

"Je vyzdvihován jako hrdina proto, kým byl. Miloval pomáhat ostatním, dělal charitativní práci," popsala portálu BBC vdova.

 

Smrt Samana Gunana vyvolala diskuzi, zda budou potápěči schopni chlapce z jeskyně dostat. Smrt ale statečné potápěče od snahy o záchranu neodradila. "Nedovolíme, aby oběť našeho přítele byla zbytečná," uveřejnil velitel skupiny thajských potápěčů.

 

 

Boj o životy chlapců nakonec přinesl ohromný úspěch a všech 13 lidí se v úterý podařilo dostat v pořádku ven.
 

klma TN.cz