Dostanou přidáno

Lidé u dráhy si příští rok přilepší. ČD oznámily zvýšení mezd

Průvodčí - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Průvodčí - ilustrační foto

České dráhy jsou další ze společností, která na příznivý ekonomický vývoj reaguje zvýšením platů. Společností v úterý oznámila uzavření kolektivní smlouvy se zástupci všech deseti odborových organizací. Lidé pracující u Českých drah tak dostanou příští rok přidáno shodně 5,5 %.

Zvýšení platů vyplývá z nové kolektivní smlouvy na rok 2019, kterou České dráhy a zástupci 10 odborových organizací. Zaměstnancům na základě smlouvy zůstanou zachovány stávající benefity a navíc se dočkají zvýšení tarifních mezd.

 

"Stejně jako v minulých letech bylo kolektivní vyjednávání i v letošním roce mimořádně dlouhé a velmi náročné. Teprve dnes, týden před Vánoci, jsme se dohodli na klíčové oblasti, kterou je růst mezd," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČD Miroslav Kupec.

 

"Jsem přesvědčen, že jsme našli kompromis, který je pro České dráhy ekonomicky únosný, chrání zájmy našeho akcionáře i věřitelů, kteří financují náš rozvoj, a zároveň zaručuje našim zaměstnancům sociální jistotu. Sociální smír a stabilita v personální oblasti jsou pro nás prioritou a vnímáme je jako klíčové pro chod celé firmy,“ dodal Kupec.

 

 

Ve všech tarifních třídách porostou v příštím roce platy o 5,5 %. Navíc se zaměstnancům drah zvýší některé příplatky, které podle Kupce oceňují náročnost práce na železnici a pomáhají stabilizovat zaměstnanost v době, kdy je těžké na trhu sehnat nové pracovníky.

 

Průměrná mzda u Českých drah se pohybuje na úrovni 35 tisíc korun. Společnost zaměstnává přibližně 14 800 lidí, což z ní po Agrofertu, Škodě Auto, České poště a ČEZ dělá pátého největšího zaměstnavatele v Česku.
 

Související témata:
vbo TN.cz