umrznutí v návěsu

Z Číny prchají tisíce lidí. V kamionu chtěli za lepším životem, našli smrt

V kamionu v Anglii objevili policisté 39 lidských těl! Řidiče zadrželi
Zdroj: APTN
Kamion, ve kterém cestovali čínští migranti
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 13:17
25.10. 2019 12:02
Téma:

Devětatřicet nalezených těl čínských migrantů postupně vyšetřovatelé převezli do márnice, kde bude probíhat jejich pitva. Do Velké Británie se všichni dostali kontejnerem z Belgie a poté byli přemístěni do návěsu mířícího do Essexu. Podle vyšetřování všichni umrzli během jízdy v návěsu. Ze své země nejspíš uprchli kvůli chudobě, teroru a zajištění bohatšího života. Jednou z vyšetřovacích verzí je, že se stali obětí pašeráků.

Ve čtvrtek policie zveřejnila národnost 39 těl nalezených v Essexu ve Velké Británii. Všichni nejspíš pocházeli z Číny z oblasti Fujian. Ve svém návěsu je vezl řidič Mo Robinson. Policie ho okamžitě zadržela a převezla do vazby. Vyšetřovatelé nyní budou čekat také na pitvu všech čínských migrantů. Ta by měla být známá v průběhu několika dní.

 

Policie zjišťuje i důvod jejich cesty z Číny do Anglie. Podle CNN je však časté, že Číňané svou zemi opouštějí. Většinou je to kvůli chudobě nebo unikají před násilím. Nejvíce migrují do USA, Kanady nebo Austrálie. Cestují, ale i do Velké Británie. V loňském roce získalo vízum až 730 tisíc čínských občanů.

 

Většinou se ale spíše jednalo o lidi ze střední vrstvy. "Existuje obrovská škála migrace z Číny, takže máte lidi od nízko kvalifikovaných, středně kvalifikovaných až po vysoce kvalifikované," vysvětlila pro CNN Natalia Banulescu-Bogdanová z mezinárodního programu MPI.

 

 

Další se do Británie dostávají nelegálně. Spíše se však jedná o lidi s vyššími příjmy. "Pokud cestujete neobvyklým způsobem, pašeráci často požadují poměrně vysoké poplatky a navíc jde o know-how a uvědomování si příležitostí, což vyžaduje poměrně sofistikovanou síť lidí v zahraničí," doplnila Natalia.

 

A právě i v tomto případě všichni migranti nejspíš požádali o převoz pašeráky. Podle Dailymail se jedná o organizovanou skupinu, která za cestu požaduje 250 liber (tedy 7 450 korun) na týden. Osm žen a jednatřicet mužů se tak mělo stát jejich oběťmi.

 

Pro jejich převoz pašeráci měli vybrat chladící kontejner kvůli tomu, aby se lépe dostali přes bezpečnostní kontroly. V přístavech jsou pracovníci vybaveni kamerami s termovizí. Ty podle úřadníků nedokážou odhalit objekty v chladících zařízeních, informoval Dailymail

 

Podívejte se na záběry kamionu, ve kterém cestovali migranti:

 

TN.cz