Nový trend

Lidé ve velkém kupují maringotky. Chtějí bydlet levně a blízko přírody

Jan Zálužský
Jan Zálužský
4.9. 2020 21:51
Téma:

Velkým hitem současnosti jsou v Česku maringotky. Zájem o ně raketově stoupá. Lidé podle odborníků stále víc touží po klidu v přírodě a zároveň chtějí snížit náklady za bydlení, a právě to všechno maringotky splňují. Stačí je jen dovézt na místo a není potřeba žádné složité papírování.

"Já, když jsem si vyráběl svoji maringotku, kde už žiju tři roky, jsou lidi kolem mě nadšení. Mají o to zájem. Momentálně máme výrobu naplněnou až na jaro 2021," řekl TV Nova výrobce maringotek Tomáš Zajíček.

 

Moderní maringotky mají zhruba sedmnáct metrů čtverečních, ale jsou i větší. Některé mají i spací patro. Ty menší, kolem 12 m², stojí až 400 tisíc korun. Velké s rozlohou 35 m² pořídíte i za 750 tisíc. Mohou mít i připojení na vodu, elektřinu nebo plyn, záleží na přípravě pozemku.

 

Nejstarší v Čechách dochovaná maringotka pochází z roku 1926. Patřila tehdy slavnému principálovi Karlovi Kludskému.

 

 

"V už zabydlené maringotce můžeme najít běžné vybavení, co máme v bytě. Loft na spaní, kuchyňku, kamna, jídelní stůl. S vodou je to stejné jako v bytě – studená a teplá," popsal Zajíček.

 

Obrovský zájem o maringotky potvrzují také realitky. "Zájem je veliký, v covidové době lidé hledají pozemky. Maringotky, je to levná varianta bydlení a je to teď velký boom," vyjádřil se pro TV Nova realitní expert Radek Pajič.

 

 

"Zajímavou informací, kterou jsme zjistili o maringotkách, je hledanost výrazu "maringotky na prodej". Vzrostla téměř třicetinásobně," dodal zakladatel služby FérMakléři Jan Boruta.

 

Lidé se shodují na tom, že maringotka je dobrou variantou pro ty, kteří nechtějí žít ve městě a chtějí být blízko přírody.

 

 

"Po právní stránce je potřeba, abyste měli takovou maringotku ohlášenou na příslušném stavebním úřadě. Měla by stát na pozemku ve vlastnictví dotyčného majitele maringotky, nebo je třeba mít povolení od majitele pozemku," řekl advokát Michal Dittrich.

 

Další výhodou je to, že pokud se vám v místě bydliště už nelíbí, balení a stěhování je výrazně jednodušší. Přestěhujete si totiž rovnou celý byt.

kvo TN.cz