Pardubický kraj

Lidé z Poličky měli z vody průjem, teď je další problém! Pijí už jen balenou

Petr Brzek
Petr Brzek
Publikováno 30. 8. 2019

Obyvatelé Poličky na Svitavsku mají další problémy s pitnou vodou. Poté, co se v ní objevily fekální bakterie a lidé měli střevní problémy, tekla v minulých dnech pro změnu z vodovodu rezavá voda. Čerpadla z jednoho vrtu zřejmě nasála ze dna kal a testy znovu ukázaly přítomnost bakterií. Tento druh by ale neměl být nebezpečný.

Čistá voda začíná být ve městě vzácná. Správce sítě znovu musel proplachovat potrubí, a to v celém městě. Na vině je podle hygieniků vrt v Sebranicích u Litomyšle. Právě z něj se dostaly bakterie do vodovodní sítě.


Výpadek proudu při bouřce odstavil čerpadla. Když se prý znovu rozjela, nasála ze dna nečistoty plné bakterií. "Jsou přítomny v kalu, v potrubí, kde je nedostatečný odběr vody," přiblížil Jaroslav Říha z Krajské hygienické stanice (KHS) Pardubického kraje.


Podle hygieniků je ale tenhle druh neškodný a voda se prý dá normálně pít. Málokdo tomu ale po červencových zkušenostech věří. "Já ji nepiju vůbec, já si kupuji svoji vodu," nechal se slyšet jeden z obyvatel Poličky. Na dotaz reportéra televize Nova, kdy začne vodu z kohoutku pít, odvětil, že asi nikdy.

 

 


Ve dvou vrtech se zkraje prázdnin objevily fekální bakterie a dodnes je město nepoužívá. Na koho štáb televize Nova ve městě narazil, ten měl zdravotní problémy. "Zasáhlo nás to ve čtyřech vlnách, měsíc jsme proleželi doma," popsal muž. Jedna z obyvatelek v nemocnici strávila dokonce tři týdny. "Dostala jsem strašné průjmy a zvracení," vzpomíná.


Lidé proto žádají za útrapy odškodné. "Přistoupili jsme k jednorázovému snížení množství fakturovaných kubíků vodného za období 42 dnů," řekl ředitel vodárenské společnosti Zdeněk Šunka. Řada místních ale tvrdí, že je to málo.

rod TN.cz