Galerie Výbuch v prešově

Panelák klidně zbourejte, souhlasí majitelé bytů. Další FOTO zkázy

Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 9.12. 2019 12:39
Téma:

Záchranáři i dva dny po tragickém výbuchu prešovského paneláku prohledávali sutiny. Společně se speciálně vycvičeným psem vystoupali za velmi riskantních podmínek do 12. patra, které zůstalo nejvíce poničené. Co bude dál se zdevastovaným věžákem, zatím není jasné. Jeho demolici už podpořili samotní majitelé bytů.

Také v neděli pokračovali horští záchranáři se psem v prohledávání bytového domu v Prešově, který v pátek po poledni zničila exploze unikajícího plynu. 

 

"Ve spolupráci s hasiči se zaměřili na nejvíce poškozené 12. poschodí a prostory bývalého schodiště. Vzhledem k závažnému poškození statiky budovy se zasahující záchranáři pohybovali po vysazení z plošiny zejména po obvodu budovy," popsala Horská záchranná služba na své facebookové stránce.

 

GALERIE: Záchranáři prohledávali panelák v Prešově

1
/
10
Zdroj: Horská záchranná služba SR
Záchranáři prohledávali panelák v Prešově - 1

 

Do vnitřních částí paneláku tak podle horských záchranářů mohl vstoupit pouze speciálně vycvičený pes. I přes veškeré úsilí se jim však nikoho najít nepodařilo. Nevyloučili možnost, že tělo pohřešované ženy, vzhledem k velmi vysoké teplotě, mohlo úplně shořet. "Horská záchranná služba tímto vyjadřuje upřímnou soustrast všem pozůstalým," vzkázali na sociální síti. 

 

Osud věžáku je zatím nejistý

O tom, zda půjde celý panelák v ulici Mukačevská k zemi, se rozhodne v nejbližších dnech. Podle prešovské primátorky Andrey Turčanové dorazí v pondělí na místo zástupci firmy, která se zabývá bouracími pracemi. Přizváni budou také soudní znalci z oboru statika. 

 

GALERIE: Poničený panelák v Prešově

1
/
12
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky
Obrázky z poničeného paneláku v Prešově - 1

 

"Vzhledem k tomu, že se blíží svátky a statika budovy je tak poškozená, že hrozí kdykoli její zřícení, chceme, aby se rozhodlo v průběhu nejbližších dnů," slíbila podle televize Markíza primátorka.


 

Vlastníci bytů v paneláku s jeho zbouráním v případě nutnosti souhlasí. Rozhodli tak na nedělní mimořádné schůzi. "Vlastníci bytů se rozhodli podpořit zbourání bytovky. Konečnému rozhodnutí, které podpořili všichni majitelé bytů v daném paneláku, předcházela poměrně emotivní diskuse," uvedl slovenský deník Korzár.

 

Okolí věžáku nyní hlídají policisté a vojáci. Krátce před pondělní desátou hodinou dopoledne začali okolo poškozeného domu stavět plot.

 

Podívejte se na slova lidí, kteří přežili výbuch paneláku. Více v reportáži televize Markíza:

TN.cz