obtížné zadání

Lidé zuří kvůli maturitnímu slohu! To se nedalo z hlavy napsat, tvrdí

Téma:

Studentům v úterý odstartovaly státní maturity, konkrétně slohovými pracemi z češtiny. Vybrat si mohli z nabídky 10 různých témat a žánrů. A stejně jako každý rok, i letos se našli tací, kterým zadaná témata přišla příliš obtížná.

Pro 70 tisíc studentů začaly včera po poledni státní maturity. Na vypracování slohové práce z češtiny měli hodinu a půl, napsat museli přinejmenším 250 slov. Jenže zatímco některým se témata zdála přiměřená, jiní Cermat proklínali a maturanty litovali.

 

PŘEHLED TÉMAT LETOŠNÍCH SLOHOVÝCH PRACÍ Z ČEŠTINY NAJDETE ZDE

 

"Potěš koště! Jedno lepší než druhé. Omlouvám se, ale zařadit Národní obrození a popisy postav, když není daný pro všechny školy jednotný seznam povinné četby a historie literatury se bere "jak z vlaku", tak mi to nepřijde košér," rozčilovala se na sociálních sítích Lenka.

Anketa

Přijdou vám témata letošních slohových prací obtížná?

Hlasovalo 3695 lidí.

 

"Národní obrození jako referát nebo popsat Kateřinu Horovitzovou a nebo jiné ženy - vše jsme brali, ale napsat o tom 250 slov, to nejde, proto jsem si také zvolila 7," přidala se maturantka Petra. Podle mnohých měla být témata více obecná, aby se v nich mohli studenti takříkajíc najít. "Co jako máte napsat na něco, o čem vůbec nemáte ponětí?" ptala se Simona.

 

Jiným naopak témata nijak obtížná nepřišla. "Mně se zdají naprosto v pořádku, s přehledem bych si vybrala i 4 možnosti z nabídky a jsem si jistá, že bych dopadla dobře," napsala Natálie.

 

 

Studenti si často vybírali téma číslo dvě "Existence lidstva ohrožena!", které mělo být vypravováním s prvky sci-fi. Populární bylo také sedmé téma "Zlo s dětskou tváří", kdy měli formou úvahy zhodnotit problematiku snížení věkové hranice trestní odpovědnosti v České republice.

 

O tom, jak studenti dopadnou, rozhodnou pedagogové školení Cermatem. Poprvé po třech letech se totiž budou slohy opravovat centrálně, ne na školách jako doposud. A právě to mezi studenty budí obavy, známkovat je bude někdo, kdo je vůbec nezná.

 

"Já jsem třeba psal první zadáni, což je charakteristika, a vlastnosti charakteru té postavy jsem si vlastně částečně vymyslel. Akorát vzhled jsem psal tak, jak je," přiznal na sociálních sítích Jakub. Teď se ale bojí, že mu hodnotitelé za fantazii při psaní a odklon od reality strhnou body. "Nejvíc se bojím, jestli mi to uznají. Čekal jsem teda lepší témata, když jsem dostal do ruky papír s tématy, tak jsem se úplně zarazil a nebyl jsem schopný si vybrat. Bída," posteskl si maturant s tím, že ze slohu měl vždy dobré známky.

 

Podobné obavy má i Terka, která si vybrala téma číslo 8 - vypravování. Ve slohovce ale zapomněla použít přímou řeč a teď trne, že jí práci vůbec neuznají, protože nepoužila pro vypravování typický prvek. Odpůrci novinky tvrdí, že pedagogové ze škol by práce hodnotili objektivněji.

 

 

Padly i takové názory, že by se měla maturita úplně zrušit a rozdávat by se mělo jen vysvědčení z posledního ročníku. Pro studenty je prý zkouška zbytečně velký stres. "Maturitu bych nerušila nikdy, ano, všichni máme nervy, ale ti, co půjdou dál na vysoké školy, budou mít podobný stres o zkouškovém každý půlrok a měli by vědět, co je čeká," odporovala Radka, která letos maturitu také skládá.

 

Státní maturity budou pokračovat v týdnu od 2. do 7. května. Nejprve na studenty čeká didaktický test z matematiky a písemná práce z angličtiny. V dalších dnech jsou naplánovány didaktické testy z češtiny a angličtiny a nakonec i testy z ostatních jazyků. Společnou maturitní část zakončí nepovinný test MATEMATIKA+.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Čtvrťák zameškal 3 dny ve škole. Z toho, co napsala matka do omluvenky, však zůstává rozum stát!

Dívka byla vyhozena ze školy kvůli svému vzhledu! Co nepochopitelného se vedení tak nelíbilo?

MATURITA: Jak se (ne) chovat před komisí
Tohle musí umět dítě u zápisu do školy. Zvládli byste to taky? TEST

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

mom TN.cz