odborníci promluvili

Lidem v Česku se začaly záhadně zpožďovat hodiny. Už se ví proč

Téma:

Některým odběratelům elektřiny se v minulých týdnech zpozdily hodiny na elektrických spotřebičích. Za problémem, který postihl celou Evropu, stojí podle odborníků spor mezi správci rozvodné sítě v Srbsku a Kosovu. V Evropě byl nedostatek elektřiny, a tak došlo ke kolísání elektrické sítě.

"Všimla jsem si na budíku, který je elektrický, že se mi sám od sebe zpozdil asi o pět minut. Měla jsem jít k lékaři a přišla jsem pozdě," postěžovala si jedna z žen, kterou výpadek elektřiny postihl. Podobnou zkušenost měla i divačka Markéta. "Na troubě se mi hodiny zpozdily o sedm minut, netušila jsem proč," popsala pro TN.cz. A stejné problémy měla řada lidí po celé republice.

 

Podle odborníků je za celým problémem snížená dodávka elektřiny z Kosova. V takovém případě mělo vypomoct Srbsko, ale kvůli napjatým vztahům těchto dvou zemí k tomu nedošlo.

 

"Členské země tuto situaci intenzivně řeší. Jednání probíhají jak přímo s provozovateli přenosových soustav v Kosovu a Srbsku, tak na úrovni EU," vysvětlila mluvčí České energetické přenosové soustavy Hana Klímová.

 

 

"Během dne frekvence kolísá jedním i druhým směrem. V tomto případě byl ten pokles delší, proto se ta zařízení rozešla dlouhodobě," doplnil vedoucí laboratoře z Ústavu fotoniky a elektroniky Alexander Kuna.

 

Některým lidem se čas na spotřebičích od toho reálného lišil téměř o deset minut. Podle odborníků se ale lidé nemusí obávat, elektřiny je v Evropě dostatek, a tak by ke kolísání frekvence sítě už nemělo docházet.

 

Na přístrojích teď už stačí pouze nastavit správný čas anebo počkat, až se sám srovná, ale to by prý mohlo trvat i několik týdnů.

Související témata:
mom/Klára Pospíšilová TN.cz