poprask na pláži

Lidi na koupališti vyděsil větrný vír. Létaly stany i paddleboard! VIDEO

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 7. 8. 2020
Téma:

Poklidné páteční odpoledne na koupališti ve Sloupu v Čechách na Českolipsku narušila tromba neboli větrný vír, který se na pláži objevil zčistajasna. Lidé poplašeně utíkali, zatímco vzduchem létaly nafukovací matrace a kruhy, stan či paddleboard.

Páteční vedro vylákalo lidi k vodě - koupaliště ve Sloupu v Čechách tak praskalo ve švech. Slunění na pláži a dovádění ve vodě však na chvíli narušila tromba, kterou mnoho lidí zaměňuje za tornádo. Větrný vír se na pláži objevil náhle. "Zničehonic se zvedl vítr a byla mela," popsal situaci pan Marek, který sdílel video tromby na sociálních sítích.

 

Smršť podle něj trvala jen pár sekund. Tromba se rychle objevila a rychle také zmizela. Na videu je patrné, že i nadále panovalo krásné slunečné počasí s modrou oblohou. K vylidnění pláže nedošlo, tromba ale na chvíli způsobila poprask. "Lidé se rozutekli po pláži. Nikomu se nic nestalo," sdělil redakci TN.cz pan Marek.

 

 

Malé tromby nejsou nebezpečnými meteorologickými jevy, letící předměty ale mohou člověku způsobit zranění. Větrný vír ve Sloupu v Čechách do vzduchu unesl nejen nafukovací matrace a kruhy, ale také například stan. "Nejhorší byl asi letící paddleboard," tvrdí pan Marek.

 

Malá tromba vzniká při přehrátí zemského povrchu a má rozměry od několika decimetrů až po pár metrů. Velká tromba pak obvykle vzniká v souvislosti s bouřkami.

TN.cz