GALERIE Po západu slunce

Lidi na Ústecku uchvátil létající talíř na obloze! Víme, kde se vzal

Téma:

Obyvatele Ústecka uchvátil v pondělí večer zvláštní úkaz, který se objevil na obloze. Zatímco někteří začali ihned spekulovat o mimozemské lodi, meteorologové mají jednodušší vysvětlení.

Neobvyklý úkaz mohli v pondělí po západu slunce na obloze pozorovat obyvatelé Ústí nad Labem, Litoměřic, Lovosic nebo Teplic. Sociální sítě zahltily fotky zbarveného útvaru, který měl kulovitý až elipsovitý tvar.

 

Netradiční snímky poslal do redakce TN.cz také pan Jiří. "Posílám ke zhlédnutí podivný úkaz nad Ústím nad Labem. Foceno těsně po západu slunce v 17:50," doplnil Jiří v emailu.

 

Také jste neobvyklý úkaz vyfotili? Pošlete nám fotky na email zpravy@nova.cz nebo na náš Facebook! Přidáme je do galerie. Děkujeme.

 

Na některých místech byly vidět dokonce dva takové objekty. "Zrovna jsem věšela prádlo a nevěřila, jestli se mi to nezdá," popsala neobvyklý zážitek na facebooku Jiřina. "Nezdálo, viděli jsme to celá rodina a kluci hned, že je to UFO," odpověděla Lenka.

 

 

GALERIE: Podivný úkaz na obloze na Ústecku

1
/
9
Zdroj: zpravy@nova.cz, Jiří Pavelka
Podivný úkaz na obloze na Ústecku - 5

 

Spekulacemi o mimozemské lodi nad severními Čechami se to v komentářích jen hemžilo. "Říkál jsem, že si pro nás jednou přijdou! A všichni mě měli za blázna!" vtipkoval třeba Jan. "Takže Marťani konečně našli Ústí," dodala Líba.

 

 

Vysvětlení je ale mnohem prostší, podle meteorologů jde o netypický mrak. "Vypadá to na uměle vzniklý oblak, který se vytvořil kondenzací nad nějakou průmyslovou oblastí a byl takto obarven při západu Slunce, kdy v ovzduší bylo hodně prachových částic," sdělila Dagmar Honsová z Meteopressu.

 

Takto tvarovaný mrak se odborně nazývá altocumulus lenticularis, který vzniká díky nerovnostem na Zemi. Jde o oblaka, která mají tvar čočky nebo létajícího talíře, což vede právě k záměně za údajné UFO.

epa TN.cz