Jižní Čechy

Lidí s encefalitidou je třikrát víc než loni! Prázdniny budou rizikovější

Michaela Klárová
Michaela Klárová
Publikováno 7. 7. 2020
Téma:

Hygienici na jihu Čech letos zaznamenali mnohem vyšší výskyt klíšťové encefalitidy než v předchozích letech. Počet nakažených lymskou boreliózou je zatím zhruba stejný jako loni.

V jižních Čechách je letos až trojnásobně vyšší výskyt onemocnění klíšťovou encefalitidou, než tomu bylo loni. Podle hygieniků k vysoké aktivitě klíšťat přispívalo dosavadní vlhké počasí.

 

Letošní prázdniny budou prý mnohem rizikovější než v předcházejících letech, protože letos bude dovolenou na jihu Čech trávit mnohem více lidí než v předcházejících letech a není tak vyloučeno, že počty nakažených klíšťovou encefalitidou ještě více porostou.

 

Zatím srovnatelné s minulým rokem jsou počty nakažených lymeskou boreliózou. Podle dlouhodobých statistik se lidé v přírodě tímto onemocněním nakazili nejčastěji na Jindřichohradecku, Táborsku a Českobudějovicku.

 

 

Stále platí, že nejlepší prevencí je nechat se naočkovat. Očkování proti klíšťové encefalitidě je podle odborníků možné po celý rok. Vakcína proti klíšťové encefalitidě u nás sice není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale pojišťovny na očkování přispívají z fondu prevence.

 

Česká republika aktuálně patří na špičku zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v Evropské unii.
 

epa TN.cz