zatoulaná kočka?

Lidi vyděsila šelma na fotopasti! Může to být puma, varuje obec

Puma
Zdroj: Getty Images, Obec Mladotice
Fotopast zachytila kočkovitou šelmu
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
20.2. 2020 14:42
Téma:

Obyvatelé Mladotic v okrese Plzeň-sever a okolí by se měli mít podle tamní radnice na pozoru. Fotopast zachytila kočkovitou šelmu, která by mohla být pumou. Podle krajské veterinární správy se pravděpodobně jedná o nějakou jinou kočku, přesto provede kontroly chovatelů pum.

"Na základě sdělení Policie ČR upozorňujeme, že v okolí obce se pohybuje kočkovitá šelma, pravděpodobně puma americká," varovala ve středu své obyvatele obec Mladotice v okrese Plzeň-sever.

 

"Žádáme občany, aby dbali zvýšené opatrnosti a nenechávali děti bez dozoru. Případné pozorování zvířete hlašte prosím na linku 158," stálo v upozornění na oficiálních stránkách obce.

 

Plzenští policisté TN.cz potvrdili, že se případem zabývají. "Přijali jsme 17. února oznámení, že by se tam mělo pohybovat takové zvíře. Podle posledních informací odborníků a krajské veterinární správy se ale o pumu nejedná. Pravděpodobně je to nějaká kočka," řekla mluvčí policie Ivana Jelínková.

 

 

Na možný výstkyt pumy upozornili minulý pátek myslivci, kteří rovněž poskytli fotografie z fotopastí. Z těch je však podle zástupce ředitele Krajské veterinární správy Plzeňského kraje Richarda Bílého těžké poznat, o jaké zvíře se konkrétně jedná. Puma to však pravděpodobně není.

 

"Přijali jsme od myslivců podnět, že se v okolí Mladotic pohybuje velká kočkovitá šelma, údajně puma americká. Bohužel na fotografiích není žádné měřítko, podle kterého by bylo možné určit velikost zvířete, které je navíc vyfocené ze špatných úhlů," řekl Bílý pro TN.cz.

 

 

"Oslovili jsme dvě zoologické zahrady, konkrétně kurátory šelem, kteří se shodli, že se na 99 % o pumu nejedná. Z fotek je patrné, že je to kočkovitá šelma," dodal Bílý s tím, že konkrétní druh není vzhledem ke kvalitě snímků možné určit.

 

Přesto veterinární správa nebere informaci na lehkou váhu. "Zjišťovali jsme, zda v důsledku bouře Sabiny neměla nějaká zoologická zahrada mimořádnou událost, kvůli které mohla puma utéct. Žádná z nich ale nic takového neohlásila," vysvětlil Bílý.

 

Ani žádný z chovatelů těchto velkých kočkovitých šelem neoznámil útěk svého mazlíčka. Přesto do konce února veterinární správa prověří tři chovatele, kteří mají chov úředně povolený, a také jednoho, který povolení nemá, přesto o něm veterinární správa ví, že velké kočky chová.

 

V polovině minulého roku zřejmě jednomu chovateli utekla puma, která se pohybovala na jihu a později také východě Čech. Připomeňte si událost v reportáži TV Nova:

TN.cz