povolební jednání

Lidovci, STAN a TOP 09 chtějí spolupracovat, klub ale neutvoří

Volby 2017 - Jan Farský
Zdroj: TN.cz
Jan Farský
Téma:

Ve Sněmovně se sešli zástupci tří stran, které ve volbách získaly nejmenší počet poslaneckých křesel. Lidovci s TOP 09 a Starosty a nezávislými diskutovali nad možnou spoluprací. Konkrétní výsledky ale středeční jednání opět nepřinesla.

Lidovci získali po volbách deset křesel, TOP 09 sedm a Starostové šest. Jejich poslanecké kluby budou tedy ve Sněmovně nejmenší. Kdyby spojili své síly, měli by 23 poslanců.

 

K tomu, jak jednání o možné spolupráci probíhalo, se vyjádřili pouze zástupci lidovců a STAN. "Shodli jsme se, že si určitě budeme chtít vypomáhat, že si vypomůžeme jak z hlediska expertů, tak z hlediska odborných stanovisek," sdělil šéf Starostů Jan Farský.

 

O společném poslaneckém klubu ale strany neuvažují a že by museli hlasovat pokaždé společně - o tom také nepřemýšlejí. "Shodli jsme se, že by bylo dobré, aby každá z politických stran, která je v parlamentu, měla své zastoupení v rámci volební komise, stejně tak i v rámci mandátového a imunitního výboru," sdělil místopředseda lidovců Jan Bartošek.

 

 

Všechny strany se také bavily o tom, koho by mohli navrhnout na post místopředsedy Sněmovny, konkrétní jméno ale nepadlo. "Je to věc, kterou potřebuji ještě probrat s jednotlivými členy předsednictva," dodal Bartošek.

 

Dalším bodem jednání byla včerejší výzva šéfa TOP O9 Miroslava Kalouska. Po ostatních stranách chtěl, aby v podstatě bojkotovaly volbu předsedy Sněmovny, dokud Andrej Babiš nevrátí prezidentovi pověření pro jednání o sestavení vlády, nebo dokud nepřijde s jiným plánem než s menšinovou vládou.

 

 

"My jsme ho vyslechli, jeho stanovisko předložím na jednání předsednictva KDU-ČSL a poté se vyjádříme," sdělil Bartošek. "Nijak jsme neměnili své postoje, je to aktivita, kterou vyhlásil a my o tom, jestli a jak budeme hlasovat, budeme rozhodovat až podle našich výborů," přidal se Farský.

 

Podívejte se na reportáž:

Veronika Polášková / lud TN.cz