Nemohli jinak

Lihovarník vyráběl a rozdával dezinfekci potřebným. Celníci mu to zatrhli

Dezinfekce
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 23. 3. 2020
Téma:

Lihovar Žufánek se rozhodl v době koronavirové pandemie pomoci nejlépe, jak uměl - z alkoholu začal vyrábět dezinfekci, kterou rozdával. Jenže zhruba po týdnu ho kontaktovala Celní správa a další výrobu zakázala. Případ už řeší ministr vnitra i ministryně financí.

Lihovarník Martin Žufánek začal dezinfekční gely vyrábět na konci předminulého týdne. Poptávka byla okamžitě obrovská, majitel palírny ale jakýkoliv prodej odmítl. Dezinfekci dělal prý pro potřebu svých blízkých a zaměstnanců.

 

"Přátelé, my to nemůžeme prodávat a ani rozdávat. Je to pouze pro interní potřebu," uvědomoval si Žufánek. Poté ale začal gely dodávat i do dětských domovů, na obecní úřady či do pečovatelských zařízení pro seniory - zdarma. "Snad nás nezavřou," napsal.

 

 

Reakce úřadů na sebe ale nenechala dlouho čekat. V pondělí prý Žufánkovi volal zástupce Celní správy. "Řekl mi, že jsme porušili povolení našeho daňového skladu a že to musí předat jejich právnímu oddělení k řešení. Ale prý je to opravdu chvályhodné, co děláme," uvedl majitel lihovaru.

 

 

Právníci prý Žufánkovi doporučili zaslat celníkům dopis vysvětlující celou situaci a to, proč se rozhodli dezinfekci vyrábět i bez potřebného povolení. "Prominou nám přestupek za to, co jsme dosud vyrobili, ale zakazují další výrobu," informoval Žufánek a přiložil dokument od Celní správy.

 

 

Následně lihovarník publikoval i svou odpověď úřadům, kterou zaslal datovou schránkou. Po zveřejnění na sociálních sítích se začali tímto případem zabývat politici. Ministr vnitra Jan Hamáček na twitteru uvedl, že pověří kolegyni Alenu Schillerovou, aby našla řešení.

 

Ministryně financí poté na facebooku sdílela Žufánkův příspěvek s tím, aby zvedl telefon. "Volá vám generální ředitel Generálního ředitelství cel Milan Poulíček," napsala. Žufánek se nakonec nechal přemluvit a telefonát přijal.

 

 

Po několika hodinách na facebooku zveřejnil další příspěvek, ve kterém upozornil, že Celní správa nemohla jednat jinak. "Byl bych hrozně nerad, kdyby z mého dnešního postu o zákazu výroby dezinfekčního gelu trpěla Celní správa. Nemůžou za to," uvedl a vysvětlil, proč byla výroba dezinfekce nelegální.

 

"Ten gel jsem vyráběl z potravinářského lihu, který nakupujeme z lihovaru v režimu daňový sklad - daňový sklad. Na daň se nevztahuje spotřební daň. Její hodnotu státu odvedeme, až když z toho lihu vyrobíme například gin, ten stočíme do láhve, okolkujeme a prodáme. Jak jistě tušíte, tak gel, který jsme dávali zdarma, jsme logicky nekolkovali," sdělil Žufánek.

 

 

 

Češi si v době nákazy koronavirem začali pomáhat sami. Kromě výroby dezinfekce také šijí roušky a nabízí se jako dobrovolníci. Více v reportáži:

TN.cz