Horní Planá

Lipenský přívoz v Horní Plané ukončil provoz, snížil se o něj zájem

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť
Aktualizováno 14:53
11.1. 2021 14:23
Téma:

Lipenský přívoz v Horní Plané dnes ukončil provoz. Převozníkům se nevyplatil kvůli nízkému zájmu. Důvodem je pandemie koronaviru, kvůli které jsou uzavřené hranice s Rakouskem. Přívoz v zimě využívali hlavně lyžaři, na cestě do rakouského skiareálu.

Přívoz mohli naposledy využít pendleři jedoucí do Rakouska za prací v pondělí v 7 hodin ráno. Loď začali převozníci vytahovat v 10 hodin dopoledne, pomáhali jim přitom hasiči. "Loď najedete na ty podvozky a potom na signál se loď vytahuje hasičským vozidlem,“ řekl převozník Marcel Lorenc.

 

Provozovateli přívozu se už nevyplatil jeho provoz. Lipenská přehrada začala kvůli mrazům rychle zamrzat. Každé ráno tak bylo nutné trasu pro přívoz připravit pomocí jiné lodi, která rozbila led, a právě to je finančně náročné.

 

 

Přívoz využívali hlavně Češi pracující v Rakousku. Rakouská policie ale od úterý uzavírá hraniční přechod Schöneben. Ani pendleři se tak už touto trasou nedostanou a budou muset lipenskou přehradu objíždět. Přívoz by tak využívalo jen pár desítek místních. Horní Planá předpokládá vysoké finanční ztráty, které budou chybět na nutné opravy přívozu.

 

"V tom roce 2020 očekáváme ztráty 300 až 400 tisíc,“ informoval člen hospodářského výboru Petr Tahotný. Přívoz by se měl zpátky na vodu vrátit opět na jaře.

Související témata:
jh TN.cz