Teploty na podzim

Listopad byl nejteplejší v historii! Hrozí zvyšování hladin moří kvůli tání

Teplý podzim
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
16.12. 2020 12:52
Téma:

Letošní listopad byl globálně nejteplejším v historii měření. Teploty byly celosvětově o 0,8 °C vyšší, než činil průměr z předchozích zaznamenaných let. V Evropě však tento podzimní měsíc roku 2020 skončil na druhém místě. Nejtepleji totiž na tomto kontinentu bylo v listopadu 2015.

Vyplývá to z dat klimatické agentury Copernicus, která teploty sleduje od roku 1979. "Listopad byl celosvětově ve srovnání velmi teplý,“ uvedl ředitel agentury Carlo Bueontempo. Mimořádně teplo bylo nad velkou částí Sibiře a v Arktidě. To však s sebou přineslo také úskalí. Ztenčila se totiž ledová pokrývka severních moří.


"Tento trend je velmi znepokojivý a dokazuje, proč musíme například situaci na Arktidě sledovat. Ohřívá se rychleji než zbytek světa,“ doplnil Bueontempo.

 


Teploty byly globálně za minulý měsíc o 0,8 °C vyšší, než jaký je zaznamenaný průměr z průběhu let 1981 až 2010. Podstatně vyšší teploty v listopadu zaznamenaly také Spojené státy, Jižní Amerika, jižní Afrika, Tibetská náhorní plošina, východní Antarktida a také skoro celá Austrálie.


Letošní podzim byl v Evropě jedním z nejteplejších, kdy teploty překročily průměr z let 1981 až 2010 o 1,9 °C. Listopad 2020 však skončil na druhém místě. Nejtepleji bylo na tomto kontinentu v listopadu roku 2015. Podle agentury Copernicus bude rok 2020 tím nejteplejším vůbec.


Česká republika má však podle meteorologů za sebou jen slabě nadprůměrný listopad. "Průměrná teplota se pohybovala kolem 3,8 °C. V porovnání s normálem byl tento měsíc jen o 0,9 °C nadprůměrný,“ uvedla pro TN.cz Dagmar Honsová z Meteopressu.


Podle Honsové bude také zima v Evropě teplotně nadprůměrná v porovnání s dlouhodobým normálem. Sněhu v nížinách se tak zřejmě nedočkáme. "Největší kladné teplotní odchylky od normálu by i nadále měly být na severovýchodě Evropy,“ dodala meteoroložka.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Související témata:
TN.cz