Varování z WHO

Lockdown je až poslední krok, konec pandemie nezaručí, varuje WHO

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Publikováno 12. 10. 2020
Téma:

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před úplným uzavíráním zemí, takzvaným lockdownem. Podle expertů by se odstavení ekonomiky a omezení veřejného života nemělo brát jako zaručený způsob, jak pandemii zastavit. Před několika měsíci přitom ta samá organizace vyzývala státy k opatrnosti při návratu z lockdownu k normálnímu životu.

Využít úplné uzavření země až jako úplně poslední možnost. Podle WHO je ekonomická odstávka státu smysluplná pouze v případě, kdy potřebuje čas na reorganizaci zdrojů, nebo musí ochránit vyčerpané zdravotníky. Jinak krok Světová zdravotnická organizace nedoporučuje.

 

"My ve WHO neobhajujeme lockdowny jako primární prostředek kontroly tohoto viru," řekl David Nabbaro, zvláštní evropský zmocněnec Světové zdravotnické organizace pro otázky pandemie nemoci Covid-19.

 

 

Důvodem je významné poškození ekonomiky, ke kterému kvůli přísným opatřením dochází. "Lockdown má jeden důsledek, který nikdy nesmíte podceňovat. Činí chudé lidi ještě mnohem chudšími," připomněl Nabbaro.

 

Kvůli zhoršující se situaci ale ke zpřísňování opatření přistupuje řada evropských zemí. Na Slovensku od pondělí platí některá omezení, která země aplikovala už na jaře. Tamní ministr práce, sociálních věcí a rodiny Milan Krajniak chce zabránit podobnému vývoji jako v České republice.

 

 

"Pokud nechceme, aby komunitní přenos v rodinách pokračoval, musíme výrazně omezit mobilitu a kontakty mezi lidmi. Musíme omezit všechno mimo rodiny, pracoviště a školy. Česko je dnes nejhorší v Evropské unii. Jsou těsně před kolapsem zdravotnictví. My jsme 10 až 14 dní za nimi," napsal Krajniak na svůj facebook.

 

Zakázané jsou na Slovensku hromadné akce, shromažďovat se nesmí skupiny více než šesti lidí, zavřená jsou vnitřní sportoviště a Slováci nesmějí ani do restaurací – jídlo si mohou brát pouze s sebou. Tamní premiér Igor Matovič uvedl, že nová opatření jsou posledním pokusem, jak nákazu zpomalit – pak už by zemi čekal kompletní lockdown.

kvo TN.cz