BOJ S COVIDEM

Lockdown není řešením, prohlásil Kurz. Rakousko čeká další rozvolnění

Téma:

Rakouský kancléř Sebastian Kurz razantně mění strategii v boji s pandemií. Navzdory rostoucímu počtu nakažených se Rakousko rozhodlo jít cestou rozvolňování. Podle Kurze by hlavním prostředkem v boji s covidem-19 mělo být masivní testování.

Rakousko, které má dvakrát vyšší počet nakažených na 100 tisíc obyvatel než sousední Německo, opouští cestu tvrdého lockdownu. Ten v zemi platil už od Vánoc. V Rakousku už jsou dva týdny otevřené školy, obchody i další služby. V uvolňování opatření chce země stále pokračovat.


"Lockdown ztratil po šesti týdnech v Rakousku účinnost. Lockdown, který se nedodržuje, smysl nedává," prohlásil rakouský kancléř Sebastian Kurz podle portálu Bild.de.


Náš jižní soused se rozhodl jít cestou masivního testování. Podle Sebastiana Kurze je nejdůležitější nakažené objevit a izolovat. "Vždy záleží na tom, kolik lidí testujete. Pokud se testuje málo a máte malý přírůstek, neznamená to, že je vše v pořádku," dodal Kurz.

 


V Rakousku hrozí propuknutí třetí vlny. Kancléř tak stále nezavrhuje ani zavedení dalšího lockdownu. Je podle něj ale důležité, aby ho lidé byli ochotni dodržovat.


Evropská unie vydala novou cestovatelskou mapu, na které je Česko tmavě červené. Lídři mají na dvoudenní videokonferenci řešit i zavírání hranic, i to totiž členské státy rozděluje. Evropská komise se už dříve postavila za Česko v otázce uzavřených hranic s Německem. Podle ní musí Berlín zachovat možnost volného obchodu a zajistit volný průjezd kamionů.

 


"Věříme, že cíl, kterého chtělo Německo dosáhnout, tedy ochránit veřejné zdraví během pandemie, lze i méně omezujícími opatřeními," stojí v dopisu Evropské komise velvyslanci Německa při EU.


Podmínky pro vstup do země zpřísní od soboty také Polsko. Všichni cestující z Česka a Slovenska musí mít negativní test nebo obě dávky očkování, jinak musí do karantény.
 

Polsko chystá zpřísnění opatření na hranicích, více v reportáži TV Nova:

Související témata:
Anežka Pichrtová, rod TN.cz