Záhadná cesta

Bouře Dennis přivála do Irska loď duchů! Roky se plavila po oceánu

Rozbouřené moře
Zdroj: Thinkstockphotos
ilustrační foto
Téma:

Severozápad Evropy se v posledních dnech potýká s nepříznivým počasím a bouřemi. Jedna z nich, bouře Dennis, přinesla k irským břehům plavidlo bez posádky. Loď duchů, jak se nyní lodi přezdívá, se objevila opuštěná nedaleko Ballycottonu v hrabství Cork, informovala Irská pobřežní stráž.

Loď duchů vyplula z řeckého přístavu pod tanzánskou vlajkou v roce 2018, jejím cílem bylo Haiti. Tam ale nikdy nedoplula, její cesta skončila uprostřed Atlantského oceánu.

 

V září 2018 došlo na lodi k technické závadě, kvůli které se stala neovladatelnou. Posádka nebyla schopna poruchu opravit, její členové proto museli být evakuováni americkou pobřežní stráží dva tisíce kilometrů jihovýchodně od Bermudských ostrovů.

 

 

Loď se toulala po moři dlouhých 18 měsíců a za tu dobu urazila tisíce kilometrů. Kudy přesně připlula do Evropy, není známo. Naposledy byla spatřena v srpnu 2019 Britským královským námořnictvem, uvedl deník The Irish Times.

 

 

Irská pobřežní stráž uvedla, že na lodi nikoho nenašla. Během následujících dní bude nutné zjistit, komu loď patří. Vlastnictví bylo totiž předmětem sporů už v minulosti.

pb TN.cz