Letitá záhada

Loď měla zmizet v Bermudském trojúhelníku, našli ji po 95 letech!

3600 let stará loď
Zdroj: Enex
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 30. 1. 2020
Téma:

Výzkumníci věří, že se jim podařilo objevit loď, která za nevyjasněných okolností zmizela během rutinní plavby před 95 lety. Doteď se tradovalo, že SS Cotopaxi se ztratila v pověstmi opředeném Bermudském trojúhelníku. Její osud zaujal i filmaře - objevila se v Blízkých setkáních třetího druhu Stevena Spielberga.

Mořský biolog a podmořský výzkumník Michael Barnette věří, že pověstmi a hoaxy opředenou nákladní loď, která zmizela cestou z Jižní Karolíny na Kubu, našel.

 

Řešení záhady se podle něj skrývalo všem na očích. "Víme, že se během té plavby něco stalo, protože posádka Cotopaxi na začátku prosince (1925) vyslala volání o pomoc," uvedl Barnette.

 

A to byl poslední kontakt s lodí, na níž cestovalo 32 lidí. Nikdy se nenašel vrak, záchranné čluny ani těla. Plavidlo prostě zmizelo, připomíná Daily Mirror.

 

Největší slávu ovšem SS Cotopaxi zažila až v roce 1977, kdy si zahrála ve sci-fi Stevena Spielberga Blízká setkání třetího druhu. Její vrak se tu objevil uprostřed pouště Gobi, kam ho odnesli mimozemšťané.

 

Ve skutečnosti ovšem vrak celé ty roky nejspíš ležel asi 50 kilometrů od pobřeží Floridy, poblíž St. Augustinu. Pro Barnetta to není první podobný nález dlouho ztraceného lodního vraku.

 

 

Na stopu Cotopaxi se nedostal při prozkoumávání mořského dna, ale v archivu v Londýně. Tam odhalil, že loď pár dní po vyplutí vyslala volání o pomoc, které bylo zachyceno ve floridském Jacksonvillu, který je poblíž St. Augustinu. A podle informací o poslední známé poloze Cotopaxi se Barnettovi podařilo vrak zaměřit.

 

Podrobnější informace by měl hledač vraků odhalit v únoru v televizním dokumentu.

TN.cz