Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Migrační krize

Loď s 300 uprchlíky dorazila do Evropy: Přijala je španělská vláda

Do španělského přístavu Crinavis de San Roque v pátek ráno dorazila loď nevládní organizace Proactiva Open Arms s více než třemi stovkami migrantů. Španělská vláda loď přijala poté, co jí odmítla přijmout Itálie a Malta. Informaci přinesl španělský deník El Periódico.

Uprchlíci strávili týden na moři poté, co je záchranáři vylovili z člunů nedaleko břehů Libye. Mezi třemi stovkami migrantů je podle médií 139 dětí a sedmdesát žen.

 

Dle slov španělské vlády premiéra Pedra Sáncheze bude běžencům nejprve poskytnuta lékařská péče a poté budou identifikováni a registrováni.

 

Španělský deník El Peroódico tvrdí, že zhruba stovka migrantů na lodi pochází ze Somálska. Zbytek běženců je údajně z Mali, Súdánu nebo Nigérie. "Jsou velmi spokojení, někteří začali zpívat," popsal člen posádky příjezd lodi do přístavu. Ta u španělských břehů zakotvila v pátek o půl deváté ráno za mlhavého a chladného počas.

 

 

Mnoho z migrantů uprchlo z Libye kvůli vydírání a mučení. "Pašeráci se mnou nezacházeli jako s člověkem. Vyhrožovali mi, že mě zabijí když nezavolám rodině o další peníze," vypráví jedna ze zachráněných dívek, které přišla o zbytek rodiny při teroristickém atentátu v Mogadišu.

 

"Chtěla bych studovat, abych měla nějakou budoucnost, ale také chci pomoci ostatním a varovat je, aby nejezdili do Libye, není to bezpečné místo," dodává šestnáctiletá Ashawaak.

 

Organizace Proactiva Open Arms zachránila ještě o dva lidi víc. Ti ale k břehům Španělska nedopluli. Jde o ženu, která krátce po nalodění porodila. I s dítětem byla letecky přepravena do nemocnice na Maltě.

 

 

Chybí také čtrnáctiletý chlapec, kterého také vrtulníkem odvezla italská pobřežní stráž, protože měl vážnou infekci. Zdravotní stav ostatních migrantů je dobrý.

 

V letošním roce dorazilo do Španělska už více než 56 tisíc migrantů. Podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) jich 1300 zemřelo. Cesta přes Středozemní moře je tak pro přistěhovalce, kteří prchají před násilím a chudobou ve svých zemích, nejnebezpečnější.
 

pan TN.cz