Itálie

Loď s uprchlíky vplula do přístavu, kapitánku okamžitě zatkla policie!

Téma:

U břehů Itálie zakotvila i přes zákaz loď SeaWatch se čtyřiceti migranty na palubě, které zachránila ve Středozemním moři. Kapitánku lodi v přístavu okamžitě zatkla policie. A hrozí jí až patnáct let za mřížemi.

Šestnáct dní uplynulo od chvíle, kdy německá loď SeaWatch zachránila z vod Středozemního moře několik desítek migrantů. Od té chvíle byl jejich budoucí osud nejistý, žádná země je nechtěla přijmout.


Když začala být situace na palubě kritická, odhodlala se jednatřicetiletá kapitánka Carola Racketeová nelegálně vplout do italských vod. “Panují zde špatné psychické a humanitární podmínky. Držíme tu ty lidi jako ve vězení, i když je to hezké vězení. Tím, že tu zůstávají, jim bráníme být někde v bezpečí,“ promluvila přímo z lodě kapitánka.


Jenže italský ministr vnitra Matteo Salvini byl zásadně proti. “Mám svou představu: pokuta 50 tisíc eur neziskové organizaci, zabavení nebo zadržení lodě, zatčení nebo vyhoštění posádky a odsunutí migrantů, kteří jsou na palubě, pryč z Itálie. Pokud se mé představy naplní, budu šťastný muž,“ prohlásil.

 


Salviniho přání se částečně naplnilo. Německá kapitánka se na ostrově Lampedusa nestihla ani rozkoukat. Ve chvíli, kdy zakotvila a chtěla vystoupit, se jí ujala policie a s velkou pravděpodobností poputuje za mříže. Migranti byli převezeni do přijímacího centra pro uprchlíky na ostrově.


Podle italského ministra zahraničí se už ale nabídlo nejméně pět zemí Evropské unie, které by si je přerozdělily, jsou to Finsko, Francie, Německo, Lucembursko a Portugalsko.


Italská imigrační politika se bude nejspíš i nadále zpřísňovat. Ministr vnitra Salvini nejenže odmítá přijímat lodě s uprchlíky z Afriky, ale zvažuje postavení zdi na italsko-slovinské hranici. Podle něj právě tudy do země proudí ilegální migranti.
 

Kateřina Vodvářková, rod TN.cz