Středozemní moře

Loď unesenou migranty obsadilo speciální maltské komando

Téma:

Skupina migrantů unesla ve středu ve Středozemním moři obchodní loď, která je zachránila. Loď pak nasměrovali do oblasti poblíž Malty a jihoitalského ostrova Lampedusa. Maltské speciální jednotky loď ve čtvrtek obsadily.

Turecká obchodní loď El Hiblu 1 vyzvedla ve středu u libyjského pobřeží 108 migrantů. Ti ovšem poté, co zjistili, že je posádka plánuje vyložit v Libyi, loď obsadili a nabrali kurz do oblasti mezi Maltou a jihoitalským ostrovem Lampedusa. Informaci přinesla italská média.


"Nejedná se o žádné migranty v nesnázích, jsou to piráti. Itálii uvidí jen přes dalekohled. Je to jasný případ organizovaného zločinu," prohlásil podle agentury Reuters italský vicepremiér Matteo Salvini.

 

Maltské úřady trasu lodě sledovaly, ve čtvrtek na palubu vyslaly speciální komando. Jednotka plavidlo obsadila, když bylo asi 30 námořních mil od pobřeží Malty, a vrátila pod kontrolu původní posádky. Na akci spolupracovaly tři lodě s podporou vrtulníku.

 

 

Zatím nejsou žádné zprávy o stavu posádky. Po převezení do maltského přístavu v hlavním městě Valletta si migranty převzala policie, která bude případ vyšetřovat.


Podle agentury AP migranti kapitánovi a jeho posádce vyhrožovali, přinutili je nabrat kurz k Maltě. Podle humanitárních organizací bylo s migranty v Libyi špatně zacházeno, někteří měli být i mučeni.


 

rod TN.cz