Řidiči si počkají

Loni Ťok otevřel jen 4 km nových dálnic. Letos to nebude lepší!

Ministr dopravy otevřel opravený úsek D1
Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR
Archivní foto
Téma:

V loňském roce byly otevřeny necelé čtyři kilometry nových dálnic. Letos to podle plánu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nebude o nic lepší. Silničáři plánují zprovoznit zhruba 22 kilometrů.

Ministr dopravy Dan Ťok v minulém roce otevřel jediný nový dálniční úsek o délce 3,8 kilometru. Zprovozněna byla dálnice D7 mezi průmyslovou zónou Triangle a Postoloprty. Pracovat se začalo na 54 kilometrech nových dálnic.

 

Ani v příštím roce nebude situace o moc lepší. ŘSD plánuje zprovoznit úsek dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou a dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem. Dohromady to bude pouhých 22,4 kilometru dálnic.

 

Ministr dopravy Ťok přitom jako výsledek svojí práce za rok 2018 uvádí 46 kilometrů nových silnic. Do tohoto čísla jsou ale zahrnuty také opravené úseky dálnice D1 (26 kilometrů) a silnice 1. tříd (15 kilometrů).

 

 

Problém ministr vidí v práci svých předchůdců. "Stavba dálnice trvá tři až čtyři roky. Když někdo posledních pět let nepřipravuje ani kilometr dálnice, na ministerstvu za první tři roky neuděláte zázraky," prohlásil už dříve s tím, že předchozí vláda stopla peníze na přípravu staveb.

 

 

Reakce opozice na sebe nenechala dlouho čekat. "Když se ministr vymlouvá na své předchůdce první rok ve funkci, je to standardní. Druhý rok je to už drzost. Nevím, jak nazvat 'odvahu' svádět svoji neschopnost na své předchůdce pátým rokem ve funkci," napsal na twitteru Miroslav Kalousek (TOP 09).

 

Vláda přitom v programovém prohlášení slibovala do roku 2021 postavit více než 110 kilometrů nových dálnic a zprovoznit také 100 kilometrů opravené D1. V loňském roce se dálniční síť v Česku rozrostla na 1248 kilometrů. Podle plánovaného rozsahu by však měla mít 2000 kilometrů.

epa TN.cz