Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Extrémní počasí

Loňský rok byl nejteplejší za 60 let! Třicítka padla už v dubnu

Horko
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto

Loňský rok byl v Česku nejteplejší od roku 1961. Průměrná teplota 9,6 stupně Celsia byla o 1,7 stupně vyšší, než je dlouhodobý normál. Vyplývá to z předběžných údajů, které na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Kromě února a března byly všechny měsíce loňského roku teplotně nad normálem, který meteorologové počítají z let 1981 až 2010. Duben a květen byly dokonce teplotně mimořádně nadnormální a šlo o nejteplejší duben respektive květen zaznamenaný na českém území od roku 1961.

 

Nejvyšší odchylka průměrné měsíční teploty od normálu byla loni zaznamenána právě v dubnu, a to 4,8 stupně. Teploty na některých místech Česka se už ve čtvrtém kalendářním měsíci přiblížily k tropické třicítce.

 

"Měsíce leden, červen a srpen hodnotíme pak jako silně nadnormální," uvedla Lenka Crhová z ČHMÚ. Dosud nejteplejší pak byly roky 2014 a 2015 s průměrnou teplotou 9,4 stupně Celsia.

 

 

Nejvyšší teplotu za celý rok meteorologové podle dostupných údajů zaznamenali 1. srpna v Řeži u Prahy, kde tehdy rtuť vystoupala na rovných 38 stupňů. Naopak nejnižší teplota činila minus 28,8 stupně a byla naměřena 28. února na stanici Jelení na Karlovarsku mimo síť spravovanou ČHMÚ.

 

Zatímco průměrné teploty byly letos po většinu roku mimořádně vysoké, úhrn srážek značně poklesl. Po devět měsíců byl pod dlouhodobým normálem za roky 1981 až 2010. Například v únoru a listopadu se dokonce propadl jen zhruba na třetinu dlouhodobého průměru a v dalších třech měsících byl na méně než polovině normálu.

epa tn.cz / ČTK