hospodaření státu

Loňský rozpočet měl schodek 28,5 miliardy. Nejhorší za poslední roky!

Státní rozpočet
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 3.1. 2020 15:46
Téma:

V roce 2019 stát hospodařil se schodkem 28,5 miliard korun. Výsledek rozpočtu byl nejhorší za poslední čtyři roky. Informovala o tom ministryně financí Alena Schillerová na páteční tiskové konferenci. Ministerstvo financí si přesto pochvaluje, že se jedná o jeden z nejlepších výsledků v historii Česka.

V minulém roce dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 1 523,2 miliardy korun. Celkově výdaje činily 1 551,7 miliardy korun. Schodek hospodaření tak dosáhl 28,5 miliardy korun a byl nejhorší za poslední čtyři roky. Podle ministerstva financí to ale znamená jeden z nejlepších výsledků v novodobé historii Česka.

 

Hospodaření dopadlo lépe, než se očekávalo. "Výsledek představuje úsporu 11,5 miliardy korun, protože stát zákonem schválil deficit ve výši 40 miliard korun," uvedlo ministerstvo financí.

 

 

Úřad se pochlubil tím, že vláda naplnila své hlavní priority, které zahrnovaly růst důchodů, platů ve veřejném sektoru nebo výdajů na výzkum a inovace.

 

Největší objem peněz, stejně jako každý jiný rok, stát vynaložil na sociální dávky. "Ty dosáhly 602,1 miliardy korun, což bylo o 8,2 % víc než předchozí rok," upřesnilo ministerstvo financí. Podíl sociálních dávek na celkových výdajích činil 38,8 %. Meziroční růst byl dán především vyššími důchody.

TN.cz