Rarita u Náměšti

Louka na Olomoucku rozkvetla růžově! Rostou tu tisíce ocúnů

Petr Zapletal
Petr Zapletal
18.9. 2019 21:42
Téma:

Přestože stromy už pomalu začínají ztrácet listí a podzim je za dveřmi, nedaleko Náměšti na Hané rozkvetly tisíce květů růžovo-fialových ocúnů.

Jindy zelené louky v Terezském údolí na Olomoucku se proměnily v růžovo-fialový koberec. Stromy se už sice barví dožluta, pod nimi to ale kvete.

 

"V nížinách se mu daří v těch vlhkých oblastech, vlhké půdy potřebuje, takže v nějakých těch lužních lesích se často vyskytuje," popsala floristka Lenka Krupová.

 

Ocúny se sice občas na loukách objeví, v tak velkém množství jako tady jsou ale raritou.

 

Bohužel někteří návštěvníci si z toho, že jsou v přírodní rezervaci, nic nedělají - mnohé ocúny tu záměrně rozšlapali. Někteří vandalové dokonce nedbají zákazových značek a po louce s rozkvetlými ocúny jezdí auty.

 

 

Ocún má i jednu zvláštnost - kvete na podzim, jeho listy byste teď ale hledali marně. To na jaře si na ně dávejte velký pozor a nespleťte si je s medvědím česnekem. Celá rostlinka je totiž velmi toxická - květy, listy i hlíza.

 

Několik pacientů, kteří se otrávili právě po konzumaci listů ocúnu, hospitalizovali třeba letos ve zlínské nemocnici. I když je ocún jedovatý, na zahradě udělá hodně parády.
 

epa TN.cz