Skiareál Ještěd

Kvůli sjezdovce šly k zemi zdravé stromy! Není to správné, říká ekolog

Kácení stromů a sjezdovka
Zdroj: Profimedia, Getty images
Ilustrační snímek
Lucie Šprinclová
Lucie Šprinclová
25.10. 2020 14:55
Téma:

Skiareál Ještěd připravuje pro lyžaře novou sjezdovku. Ta má být otevřena už letos na Vánoce. V první řadě se musí vykácet cesta lesem. Poražení zdravých stromů se ale nelíbí společnosti přátel přírody Čmelák.

Lyžařský areál Ještěd nabídne už letos svým návštěvníkům novou sjezdovku. Nyní v místech, kde budou milovníci zimních radovánek jezdit, probíhá kácení části lesa.

 

Proti tomu se ohradil spolek přátel přírody Čmelák. "Kácet les kvůli sjezdovce v době, kdy potřebujeme dát naši krajinu do pořádku, nepovažuji za správné," řekl předseda spolku Čmelák a ekolog Jan Korytář.

 

"Jsem alespoň rád, že se investor po jednáních, které jsme spolu měli, zavázal vysázet 10 hektarů náhradního lesa a slíbil, že další kácení v budoucnu již neplánuje,“ dodal Korytář.

 

 

Anketa

Je vhodné kácet zdravé stromy kvůli výstavbě sjezdovky?

Hlasovalo 282 lidí.

Po mnohých jednáních provozovatele lyžařského areálu Ještěd s úřady i ochránci přírody nakonec sjezdovka získala všechna potřebná povolení. "Jsme velmi rádi a přijímáme to s pokorou, že se díky pracné debatě se všemi zainteresovanými stranami podařilo projekt připravit tak, aby odpovídal náročným požadavkům ochrany přírody a zároveň dal pevné základy pro pokračování úspěšné tradice tohoto lyžařského střediska s velkým potenciálem," uvedl ředitel skiareálu Ještěd Jakub Hanuš.

 

Trasa, která se svým sklonem bude řadit mezi označení červená, bude 1,5 kilometru dlouhá a 45 metrů široká. Sjezdovka Nová Skalka, kterou buduje provozovatel areálu Ještěd Tatry Mountain Resorts, vyjde letos na 120 milionů korun. Provozovatel dodal, že celkově na Ještědu hodlá investovat až 700 milionů korun.

 

TN.cz