Šíření koronaviru

Lyžařská sezóna v ČR začne za dva týdny. Hoteliéři se bojí o silvestr

Martin Kočárek
Martin Kočárek, Barbara Hanousek Eckhardová
4.12. 2020 22:13
Téma:

Lyžařská střediska budou moci zahájit provoz 18. prosince. Oznámil to v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Areály už jsou prý přitom na sezónu připravené a pokud by jim nebránilo nařízení vlády, už by se dalo lyžovat.

Reportér TV Nova Martin Kočárek se proto vydal na sjezdovku v Telnici na Ústecku. "Tady už se sice naplno zasněžuje, ale haldy sněhu zůstávají na hromadách,“ popsal Kočárek.


Provozovatelé k tomu mají dva důvody. Ten hlavní je, že si do této chvíle nebyli jistí tím, kdy jim vláda dovolí otevřít, druhým je pak víkendové oteplení, na prázdných sjezdovkách by sníh zbytečně roztával.

 


Loni provozovatel otevíral areál už na začátku prosince, nyní může začít s provozem až za dva týdny. "Ztráty budou velké, letos vypadá, že sněhu je hodně a v provozu tak bychom měli všechny vleky. Když to spustíme v polovině prosince, tak to pro nás bude trochu záchrana,“ řekl provozovatel areálu v Telnici Jindřich Holinger.


Podle Holingera je prosinec stěžejním měsícem pro lyžařské areály. "Pokud jsou dobré sněhové podmínky, tak prosinec dělá až 30 % tržeb,“ dodal Holinger.


České hory v pátek zely prázdnotou. Na sjezdovkám nikdo nelyžoval a rolby byly připravené. Za jakých podmínek budou moci za dva týdny skiareály otevřít, slibuje vláda upřesnit v pondělí.

 


Provozovatelé skiareálů by kromě aktuálních protiepidemických opatření měli také zajistit rozestupy ve frontách u vleku. Povolení provozu vyhlížejí nejen vlekaři, ale i horské hotely a restaurace u sjezdovek. "V podstatě my jsme taky přišli o zákazníky. Teď se sem nikdo nedostane,“ řekla provozní restaurace Lenka Timková.


"Obsazenost je slabší jako pominulé roky, doufáme, že se to zaplní a silvestr proběhne. Toho se hlavně bojíme, zda ten silvestrovský večer bude,“ obává se vedoucí recepce hotelu Pavel Carvola.


Letošní sezóna bude pro provozovatele slabá i kvůli nepřítomnosti turistů. "Najdou se nějací Slováci, ale moc jich není,“ dodal Carvola.


Tento víkend zahajují lyžařskou sezónu v sousedním Polsku. Rakušané své vleky spustí přesně na Vánoce.

ls TN.cz