Rady odborníků

Má vaše láska budoucnost? Zde jsou signály, které vám odpoví

Milenci
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Přemýšlíte, jestli má váš vztah naději na dlouhé trvání? Pak se zamyslete nad několika signály, které mohou napovědět, jestli žijete s tím správným partnerem.

Jak se říká, protiklady se přitahují, ale přesto je žádoucí, abyste měli několik společných zájmů. Konverzace vztah obohacují, důležité jsou i společné zájmy. "Moje žena a já rádi vaříme. Každou neděli máme rituál, když společně vaříme složitá jídla. Jsou to pro nás skutečné chvíle uvolnění," říká čtyřiapadesátiletý architekt Henri. Odborníky citoval francouzský týdeník L'Express.

 

Začátky každého vztahu jsou plné svádění a touhy ukázat se v co nejlepším světle. Časem ale přirozenost převáží a obratně skrývané nedostatky vyplynou na povrch. "Aby vám bylo s někým dobře, znamená to milovat ho se vším. Samozřejmě jsou zde vždy některé zvyky, které nás znepokojují, ale chtít partnera vtěsnat do formy, která pro něj není, je marné," vysvětluje expertka Lady Montmartre.


Důležité je smát se

Umíte se společně zasmát? Pokud dokážete každodenní nepříjemnosti zlehčit a přistupovat k nim s nadhledem, svědčí to o dobrém páru. "Smích vytváří intimní ovzduší," říká psychiatrička Marie-Claude Gavardová. "Uvolníte se tak a hned se napojíte na toho druhého," citoval ji L'Express.

 

Těšte se na sebe

V partnerském vztahu jsou důležité chvíle, kdy si oba od sebe odpočinou. "Je naprosto přirozené dopřát si někdy odpočinek. Svobodu každého je třeba respektovat, bez žárlivosti a bez pocitů nějaké citové ztráty," vysvětluje Lady Montmartre. "Pokud bez obav dokážete vyčlenit si chvíle pro sebe, je to dobré znamení. Kdybyste trávili všechen čas jen spolu, nakonec byste si neměli co říct," doplňuje psycholožka Caroline Francová-Desagesová.

 


Umět vyřešit konflikty

Vzájemný dialog vždy nedokáže zabránit občasným neshodám, přesto je lepší vyzkoušet nenásilnou komunikaci, než se obrnit mlčením nebo se vyčerpávat výlevy hněvu. "Jde o to rozebrat důvod konfliktu a hledat řešení bez pocitu hněvu nebo ublíženosti," vysvětluje psycholožka.

 


Doteky jsou důležité

Dotýkáte se jeden druhého dostatečně? Ať vztah trvá několik týdnů nebo několik let, vždy je důležitá vzájemná fyzická blízkost. Pokud se toho druhého dotýkáme, svědčí to o tom, že ho stále máme rádi a že po něm toužíme. "Fyzický kontakt nás s naším partnerem hluboce spojuje. Po 20 letech jsou sexuální vztahy méně časté než na začátku. Během času mají své vzestupy i pády, ale to neznamená, že je vztah mrtvý. Ale pokud se přestáváte objímat zda držet za ruku, ukazuje to na pravděpodobnou nefunkčnost vztahu, " vysvětluje expertka Francová-Desagesová.

 

Plány do budoucna

Máte společné plány do budoucna? Není nutné společně plánovat dalších 40 let. Pokud si každý představuje budoucnost po svém, ale oba mají stejný názor na to hlavní, je to v pořádku. Když se názory příliš rozcházejí a plány do budoucna jsou vzájemně neslučitelné, má vztah malou naději na přežití, tvrdí odbornice Gavardová.

 

 

"Z lásky k mému bývalému manželovi jsem byla ochotna přestěhovat se na venkov a vzdát se dětí. Snažila jsem se sama sebe přesvědčit, že jeho názory jsou i názory mými. Nakonec jsem ho opustila," říká dvaatřicetiletá Sarah. Aby pár mohl společně v klidu žít, je důležité, aby na budoucnost nahlížel bez velkých kompromisů. "Čím více ústupků děláme, tím více je vzájemná láska napadení. Ve vztahu není možné, aby se jeden obětoval představám toho druhého," uzavírá psychiatrička Gavardová.
 

Související témata:
has TN.cz