Mořská panna

Maďaři připravují výletní loď na vyzvednutí, vrak zachytili sonarem

Sonarové snímky potopené lodi - 4
Zdroj: TEK
Sonarový snímek potopené lodi v Budapešti

V Maďarsku se pokračuje v přípravách na vyzvednutí potopeného vraku výletní lodi. Potápěčům se podařilo zajistit otvory v lodi tak, aby z ní při zvedání nevyplavala těla obětí. Maďarská protiteroristická jednotka, jejíž potápěči pomáhají s přípravou lodi na vyzvednutí, zveřejnila sonarové snímky vraku.

Přípravy na vyzvednutí vraku výletní lodi v Budapešti pomalu finišují, k tomu ale nedojde dříve než v úterý. Potápěči stále ještě potřebují čas na nasazení postroje, pomocí něhož plovací jeřáb loď vyzdvihne. Informaci přinesla agentura AP.


“Byli jsme schopní zajistit všechna okna a otvory, abychom předešli tomu, že by těla vyplavala při zvedání ven,“ řekl mluvčí maďarského Protiteroristického centra (TEK) Nandor Jasenszky.


Maďarská policie do soboty vyslechla 230 lidí a 66 svědků katastrofy včetně čtyřiašedesátiletého ukrajinského kapitána lodi Viking Sigyn, který se s výletní lodí srazil a je ve vazbě. Podle policie odmítá kapitán sdělit jakékoliv podrobnosti k případu.

 

GALERIE: Sonarové snímky Mořské panny

1
/
4
Zdroj: TEK
Sonarové snímky potopené lodi - 5


Nad vrakem je již připravený plovací jeřáb, který na místo připlul v pátek. Práci potápěčů komplikuje silný proud Dunaje, v kalné vodě je navíc špatná viditelnost. Vrak leží v hloubce asi devíti metrů.

 


Výletní loď Hableány, v překladu Mořská panna, se potopila 29. května po srážce s druhou lodí. Z pětatřiceti lidí na palubě se podařilo zachránit jen sedmi. Na lodi pluli korejští turisté a dva členové posádky. Zatím se podařilo najít 19 těl.

 

Podívejte se na záběry plovacího jeřábu, který má Mořskou pannu vyzvednout:


 

rod TN.cz