Pandemie nekončí

Maďarsko zavírá hranice, Paříž je plná roušek. Evropa reaguje na nákazu

Šimon Felenda
Šimon Felenda
Publikováno 28. 8. 2020
Téma:

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem po celém světě vzrostl na dvacet čtyři milionů. Evropské země na zhoršující se pandemický stav reagují zpřísňováním opatření. Například francouzská vláda nově zavedla v Paříži plošné nošení roušek - na úřadech, v obchodech, školách ale také venku.

Evropa musela zareagovat na prudký nárůst nemocných rychle. Například Maďarsko od prvního září nejméně na měsíc uzavře hranice pro cizince, aby zabránilo šíření koronaviru. Opatření zpřísňuje i Francie.

 

"Musíme se naučit s virem žít. Vadí mi nošení roušek stejně jako vám, ale nedá se nic dělat. Totéž platí i pro dodržování rozestupů," oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.

 

Prezident Macron také ostatní státy Evropské unie vyzval ke společnému postupu na vzájemných hranicích.

 

Pandemická opatření zpřísňuje i Británie. Rozšířila seznam karanténních zemí, nově tam spadá Česká republika nebo Švýcarsko. Chaos kolem restrikcí navíc umocňuje i školní rok, který ve Spojeném království začíná příští týden. Problematický je především pro zahraniční studenty.

 

 

"Letošní školní rok nebude takový, na jaký byly univerzity zvyklé. Většina výuky bude probíhat online. Jsou ale obory, kde to není možné. Pro takové obory se snaží univerzity vymyslet smíšený způsob výuky," říká Tereza Tomanová, která ve Velké Británii studuje.

 

I když univerzity dělají maximum pro nastavení běžných podmínek, výuka v koronavirové době přináší řadu problémů. A to pro britské i zahraniční studenty. Potvrzuje to i Češka Tomanová.

 

"Je strašně těžké cokoliv plánovat. Od včerejška víme, že čeští studenti musí do karantény. Na což momentálně univerzity nemají žádné prohlášení," informovala.

 

Přes veškeré komplikace britská vláda trvá na tom, aby se děti do škol vrátily. Vláda podle premiéra Borise Johnsona projednává návrh, podle nějž mohou rodiče, kteří své děti do školy nepošlou, dostat pokutu.

pez TN.cz