Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

vražda kuciaka

Mafie, o které psal Kuciak, působí i v Česku, tvrdí experti. Vědí kde!

Zdroj: TV Nova

Odnož italské mafie, o které před smrtí psal zavražděný novinář Ján Kuciak, nejspíš působí i v Česku. Podle deníku Právo například muž, který je na ni údajně napojený, u nás vlastnil cestovní kancelář. Podle odborníků na bezpečnost není vyloučeno, že tady mafie vlastní třeba hotely nebo restaurace.

Obchodují s drogami, ovládají stavební firmy nebo provozují restaurace a hotely - organizovaný zločin sahá do různých sfér. Odhaduje se, že chapadly italské mafie pohybuje na 250 tisíc lidí a její členové jsou pravděpodobně i u nás. 

 

"Jestliže se zakládají na pravdě informace, které jsou ze Slovenska, že 'Ndrangheta tam někde funguje, tak není důvod se domnívat, že by se nepřenášela do České republiky," myslí si bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák.

 

Podle policie v Česku operují hlavně organizované skupiny z postsovětských republik nebo z Balkánu. Italské mafiánské gangy jsou u nás spíše v pozadí.

 

 

"Podle našich závěrů se s těmito skupinami setkáváme velice výjimečně," uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

 

Důkazem může být i to, že stopy vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka vedou prý hned několika cestami i do Česka.V kauze Kuciak se mluví například o Antoninu Vadalovi, který u nás vlastní firmu podnikající s realitami.

 

Italové před Vadalou Slováky údajně varovali už před několika lety. Policie ho před pár dny sice zadržela, ale po výslechu zase propustila. "Naše instituce ignorovaly varování italských úřadů o působení osob propojených s mafií na východním Slovensku," řekl slovenský prezident Andrej Kiska. 

 

 

V červenci 2016 byl v Praze zadržen 71letý Francesco Bonavita, v Praze se před italskými úřady skrýval několik měsíců. Čelí obvinění z daňových podvodů a zločinného spolčení. V Itálii mu hrozí 26 let vězení. Dodnes je ale v českém obchodním rejstříku veden jako spolumajitel cestovní agentury Kala Tours, která v Sokolově fungovala do roku 1999.

 

"Mohu uvést jeden příklad z roku 2009, kdy na základě evropského zatýkacího rozkazu byli na území České republiky zadrženi čtyři Češi a jeden Ital," doplnil Ibehej. Případ podle policie souvisel s kauzou, do níž měla být zapojena mafie. Šlo o dovoz zboží do jednoho italského přístavu v Kalábrii a rozsáhlé krácení daní.

mom/Dominika Janochová TN.cz