Svět o Velorex nikdy nepřijde, bude žít v knihách

V Praze byla pokřtěna nová kniha Velorex - Tělesně vadní do šťastnější budoucnosti. Hadraplán je samozřejmě hlavní postavou.

Není to motorka, auto, tříkolka,… je to prostě Velorex. Je to Hadraplán, Jawa v pytli, Splašený stan a spousta dalších přezdívek, ale všechny jedno spojuje. Obdiv k vozítku, které svou jednoduchostí vyráží dech konstruktérům dodnes.


 

ČTĚTE TAKÉ: Velorex vstává z mrtvých – v Brně se představila nová generace

 

A tohle vozítko je i hlavní postavou nové knihy Velorex - Tělesně vadní do šťastnější budoucnosti, kterou pokřtili přátelé Velorexů v Praze na Strahově a následně se rozjeli na spanilou jízdu na Pražský hrad. Zde původně chtěli knihu předat do rukou samotného prezidenta, ale nebyl jim umožněn vjezd na pražská nádvoří.

 

 

A když čistě český vynález nesmí na český hrad, nepůjde ani k prezidentovi kniha. Škoda. I pan Klaus by si v ní jistě rád počet, protože je doslova nabitá informacemi. Spolupracoval na ní totiž kolektiv autorů, mezi nimiž je i Mojmír Stránský, jeden z bratrů, kteří Velorex zkonstruovali. V knize jsou obsaženy fotografie speciálů, unikátních technických nákresů a informací. Spousta z nich ještě nikde nikdy nebyla uveřejněna a po dokumentační stránce jde o fantasticky ucelenou knihu, která mapuje historii Velorexu.

 

Velorex – vozítko pro invalidy
Konstruktéři František a Mojmír Stránští původně udělali jeden model sami pro sebe. Jenže pak se jim koncepce motocyklové techniky na třech kolech s plátěnou karoserií (pozor – Velorex je jediné homologované vozidlo na světě s plátěnou karoserií) zalíbila a začali jej vyrábět v malé sérii. Homologace ale prošla pouze jako vozítko pro invalidy, tak se také vyrábělo. Základem byla Jawa 250 (známá jako Kývačka) s ocelovým prostorovým rámem potaženým koženkou. Bratři Stránští však Velorex neustále vylepšovali a stavěli nové a nové prototypy. Když o ně nebyl zájem, tak jej prostě znova přestavěli. Třeba na přívěsné vozíky. Velorexům se ale budeme věnovat podrobněji v samostatném článku.

 

TN.cz