Atentát na Heydricha: hrdinný vzdor Čechů proti okupantům

Výročí dne
Zdroj: TN.cz

27. května 1942 byla středa. Pět minut po půl jedenácté dopoledne třeskl v zatáčce v pražských Kobylisích výbuch. Zranil zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Heydrich o osm měsíců dříve napochodoval na Pražský hrad a ujal se funkce. Příslušník nacistické elity proslulý svou brutalitou nahradil v Praze stárnoucího Konstantina von Neuratha, který byl podle názoru nacistického vedení příliš mírný.

Heydrich měl jasný cíl. Musel dát Čechům najevo, že jsou porobeným národem, ale že se budou mít relativně dobře, pokud budou pracovat pro říši a nebudou škodit. S Heydrichovým nástupem zesílila vlna likvidačních akcí proti českému odboji. Metodou cukru a biče ale také zvyšoval životní úroveň těch, kteří se proti nacistům nestavěli a mlčeli.Heydrichovo působení v protektorátu Čechy a Morava děsilo exilovou vládu v Londýně. Ta proto rozhodla o tom, že tyran musí být zlikvidován. Britové kvůli tomu zvlášť vycvičili dva muže, kteří byli pro sebevražednou misi vybráni. Parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš seskočili do protektorátu na podzim 1941 jako výsadek Anthropoid.

Jejich pobyt v protektorátu byl od začátku komplikovaný. Gabčík se při seskoku zranil, museli se skrývat u členů odboje a řešit problémy, na které nebyli připraveni. Věděli například velmi málo o skutečném životě v protektorátu, třeba o různých úředních povinnostech zavedených nacisty pro obyvatele.

Přesto se výsadkáři snažili o splnění úkolu. S pomocí domácích odbojářů sbírali informace a spřádali plán na provedení atentátu. Ačkoli to původně nebylo v plánu, spojili se s nimi i parašutisté z jiného výsadku. Jeden z nich, Josef Valčík, pomáhal Gabčíkovi s Kubišem při samotném provedení atentátu.

Zbraň zůstala němá

Heydrich se 27. května chystal do Berlína za vůdcem. Dopoledne vyjel ze zámečku v Panenských Břežanech, kam se nedávno nastěhoval. Mířil na letiště. Byl krásný slunečný den, protektor jel v otevřeném mercedesu s poznávací značkou SS 3 jen se svým řidičem, neměl žádné doprovodné vozidlo.

Po půl desáté zableskl v zatáčce do ulice V Holešovičkách odraz zrcátka. Valčík tak dával Gabčíkovi najevo, že se cíl blíží. Gabčík v zatáčce skočil před auto. V rukou měl samopal Sten, který do té doby skrýval pod pláštěm. Gabčík tiskl spoušť, zbraň ale zůstala němá. V nejdůležitější moment celé akce hrozilo fiasko.

Heydrich přikázal řidiči, aby zastavil a sahal po pistoli v pouzdře u pasu. V tom ale třeskl výbuch. Zasáhl druhý atentátník Kubiš. Směrem k autu hodil pumu. Ta explodovala poměrně daleko od vozu, poškodila jeho zadní část. Heydrich i řidič s pistolemi v rukou běží za útočníky. Kubiš je výbuchem zraněný, obličej má od krve. Přesto sedá na jízdní kolo a ujíždí. Heydrich běží za Gabčíkem a střílí. Po chvíli ale padá k zemi. Střepiny z výbuchu ho zle zranily.


Řidič vzdává pronásledování ujíždějícího Kubiše a běží k nemohoucímu šéfovi. Ten mu přikazuje, aby pronásledoval neúspěšného střelce Gabčíka. Tomu se s trochou štěstí podařilo utéci. Na místě atentátu panoval zmatek. Celý útok sledovali lidé z nedaleké zastávky tramvaje. Někdo z nich poznal ve zraněném muži v uniformě Heydricha, začalo se shánět auto, které by ho odvezlo k lékaři. To se po chvíli podařilo a protektor vyrazil v nákladním autě převážejícím leštidla směrem k nedaleké nemocnici Na Bulovce.

Podívejte se na rekonstrukci atentátu:Lékaři přiletěli z Berlína

Lékaři zjistili rozsah poranění. Heydrich měl zlomené žebro, protrženou bránici a poškozenou slezinu. Okamžitě je operován. Parašutisté téměř zázračně zmizeli. Že střepina Heydricha zranila, vůbec netušili. O tom, že se jim úkol podařilo splnit, se dozvěděli až později.

Bulovka se ocitla v obležení. Nemocnici strážily hlídky SS, kvůli Heydrichovi narychlo přiletěl zvláštní tým lékařů a sester z Berlína. Němci se začínali mstít v ulicích Prahy. Zatýkali a popravovali odbojáře, zuřivě pátrali po strůjcích atentátu. Na jejich hlavy je vypsána odměna deset milionů korun, Němci vyhlašují ještě 27. května výjimečný stav. Schvalování atentátu se nemilosrdně trestalo smrtí.

Lékaři zatím bojovali o Heydrichův život. Ten boj prohráli, 4. června brzy ráno Heydrich zemřel. Příčinou smrti byla otrava krve, zřejmě od nečistot z rány od střepiny.

Českoslovenští parašutisté změnili dějiny. Heydrich byl jediným čelným nacistou, který zahynul rukou atentátníků. Celý svět viděl, že Češi za svou svobodu proti německým tyranům bojují.

mad TN.cz