Tělo Johna Browna tlí už 150 let

9. května 1800 se narodil slavný John Brown. Dnes po něm zbyla hlavně jedna písnička.

 

Černý muž pod bičem otrokáře žil,
černý muž pod bičem otrokáře žil,
kapitán John Brown to zřel.

 

Tuhle písničku zná každé české dítě. Ale jen málokdo ví, kdo to byl ten John Brown. Z textu písně vyplývá, že kdesi ve Virginii bojoval za svobodu černých otroků a nedopadlo to s ním úplně dobře. Skutečnost je ale mnohem zajímavější.

 

Poslechněte si originální verzi slavného songu:
 

 

John Brown patří dodnes k nejrozporuplnějším postavám amerických dějin. Abraham Lincoln o něm napsal, že je to nebezpečný fanatik, Dodnes o něm někteří historici tvrdí, že byl jedním z otců terorismu, zatímco jiní ho chválí jako citlivého člověka, který předběhl svou dobu. Tak jak to bylo?

 

 

Říkal se John Brown - kluk jako ty


Obyčejný kluk z Connecticutu se od vrstevníků lišil jen v jediné drobnosti – od dětství nesnášel otrokářství. To mu zůstalo i v dospělosti. Stal se koželuhem, pěstoval dobytek,dvakrát se oženil a zplodil 20 dětí. V sedmatřiceti letech veřejně prohlásil: „Tímto slibuji, že zničím otrokářství!“ Proti otrokářství bojoval nejprve jen ústně, ale roku 1856 přistoupil k drsnější akci.

 

Ulicí zatmělo, pak jen slabý břesk


Po přestěhování do státu Kansas totiž zjistil, že se místní otrokáři chovají neočekávaně drsně. A to jak k otrokům, tak k politickým odpůrcům. Brown se údajně dozvěděl, že se stane cílem útoku i jeho rodina. Rozhodl se jednat jako první. S několika přáteli a dvěma syny 24. května 1856 přepadl chaty, ve kterých sídlilo pět příznivců otrokářství. Celou pětici zajal a popravil je. Brown je nechal rozsekat širokými meči.

 

 

Na tak krvavý masakr brzy reagovali nepřátelé: vojenská jednotka z Missoury se rozhodla Browna lapit. Koželuh se však ukázal být lepším taktikem, než se čekalo, a celou jednotku (23 mužů) zajal. Na podzim téhož roku se útok pokusila zopakovat další skupina z Missoury, tentokrát početnější. 200 mužů dosáhlo rychle úspěchů – zabili jednoho z Brownových synů a obklíčili Browna a jeho muže u Pottawatomie. Brown znovu všechny překvapil: přestože byl sedminásobně přečíslen, podařilo se mu nepřátele odrazit.Sám ztratil jen jednoho muže, zatímco nepřítel 60 vojáků. Pak Brown ustoupil do lesů, kde se po několik týdnů skrýval.

 

Třetí útok na Browna měl být zdaleka nejsilnější, zúčastnilo se ho 2700 mužů z Missoury. Naštěstí pro Browna zasáhl nový kansaský guvernér, který jakékoliv konflikty zakázal a oběma stranám udělil milost. Brown toho využil a i se syny uprchl na sever.

 

 

Výkřik do ticha


Brownův krvavý ale statečný boj mu získal mnoho obdivovatelů. Další dva roky tedy odpůrce otrokářství strávil sháněním financí. A dařilo se mu.

 

Vrcholem jeho boje byl výpad do Marylandu. Tam se pokusil 16. října 1859 zmocnit obrovské zbrojnice v Harpers Ferry. Zbraně chtěl rozdat černošským otrokům, kterým měl pomoci s revolucí. Pokus to byl odvážný, ale už předem odsouzený k neúspěchu. Proti Brownovi a jeho 20 mužům (16 bělochů a 5 černochů) totiž stálo 250 vojáků, kteří hlídali přes 100 tisíc pušek a děl! Přes neuvěřitelnou přesilu se Brownovi podařilo získat muniční skald, ale to bylo všechno. Celou budovu neprodyšně obklíčila místní domobrana, Brownovi se podařilo jen vzít několik rukojmí a zabarikádovat se s nimi v hasičské stanici.


Pokus o vyjednávání selhal, na zbrojnici zaútočil ztečí podplukovník Robert Lee, který s devadesátičlenným oddílem námořní pěchoty udělal s obránci rychlý proces. Při útoku zemřelo 13 lidí, Brown byl zajat.

 

Proces „Stát Virgínie vs. John Brown“ netrval dlouho – John Brown skončil na šibenici. Ale jak se zpívá v tábornické odrhovačce - John Brown mrtev jest a jeho tělo tlí, jeho duch však kráčí dál. Historici tvrdí, že jeho revolta se stala jedním z prvním signálů k válce Severu proti Jihu.
 

tn.cz /kar