Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.4. 2010 09:25

Největší pohřby politiků přivedly na náměstí milony lidí

Pohřeb papeže Jana Pavla II.
Zdroj: oficiální zdroj

Státníci, ať už ti milovaní, nebo ti nenávidění, dokáží přivést do ulic miliony lidí. Jaké pohřby byly v minulosti největší a nejslavnější?

Velké pohřby  státníků a politiků jsou vždy masově navštěvované. Rozloučení s vládci států patří k momentům, na které si národ vzpomíná po desítky let. Podívejte se na patnáct nejslavnějších státních pohřbů 20. a 21. století.


Josif Stalin

Sovětský diktátor, jenž má na svědomí smrt asi 40 milionů lidí, zemřel v březnu 1953 za nevyjasněných okolností na záchvat mrtvice. Jeho pohřbu na Rudém náměstí v Moskvě se účastnily kromě nejvyšších delegací ze zemí komunistického bloku, včetně Klementa Gottwalda, odhadem až dva miliony lidí. Asi 500 lidí během pohřbu v tlačenici zemřelo.

 

 


John Kennedy

Bývalý americký prezident byl zavražděn ve svých 46 letech při návštěvě Dallasu v listopadu 1963. Na jeho pohřeb se do Washingtonu sjelo 220 nejvyšších státníků ze 102 zemí světa. Smuteční procesí sledovalo 800 tisíc lidí.

 

 


Winston Churchill

Bývalý britský premiér zemřel v lednu 1965 ve svých 90 letech a jeho ostatkům se ve Westminsteru přišlo poklonit na 300 tisíc lidí. Pohřbu v katedrále sv. Pavla se účastnilo 3000 smutečních hostů včetně královny Alžběty II. a stovka hlav států; 350 milionů lidí sledovalo obřad v televizi.

 

 


Gamál Abdan Násir

Pohřbu egyptského prezidenta, který zemřel v září 1970 ve věku 52 let, se podle odhadů zúčastnilo jen v Káhiře na pět milionů lidí. Důsledky davového šílenství byl tragické, několik lidí bylo v tlačenici ušlapáno.

 

 


Josip Broz Tito

Pohřbu jugoslávského vůdce, který zemřel v květnu 1980 v nedožitých 88 letech, se zúčastnili čtyři králové, 31 prezidentů, šest princů, 22 ministerských předsedů a 47 ministrů. Kondolovat přiletěly osobnosti ze 128 zemí. S Titem se rozloučilo také asi 700 tisíci obyvatel tehdejší Jugoslávie.

 

 
Hirohito

Na pohřeb japonského císaře přijeli státníci z asi 160 zemí světa a představitelé 26 mezinárodních organizací. V samotném Tokiu se s císařem přišly rozloučit stovky tisíc lidí. Hirohito zemřel v 87 letech v lednu 1989.

 


Ruholláh Chomejní

Podle odhadů až deset milionů Íránců se shromáždilo v metropoli Teheránu, aby uctily památku duchovního a politického vůdce islámské revoluce, jenž zemřel v červnu 1989 a dožil se téměř 90 let. Davová hysterie truchlících si vyžádala řadu mrtvých a zraněných.

 

 


Jicchak Rabin

Izraelskému politikovi, který zahynul ve svých 73 letech v listopadu 1995 rukou atentátníka, přišlo na poslední cestě vzdát hold na 5000 osobností z celého světa a přibližně další milion lidí.


Diana

Pohřbu princezny Diany se zúčastnilo v září 1997 přes milion lidí v ulicích Londýna a v televizi poslední rozloučení sledovalo na 2,5 miliardy lidí ve 187 státech světa. Ve Westminsterském opatství bylo přítomno 1900 smutečních hostů včetně řady politiků a celebrit z uměleckého světa. Diana zahynula při dopravní nehodě v 36 letech.

 


Husajn 

Jordánský král, který zemřel v únoru 1999 v 63 letech, byl pohřben za účasti státníků z více než 70 zemí světa v Ammánu. V ulicích města, kde konvoj vozidel přepravoval rakev s Husajnovými ostatky, se shromáždilo na 800 tisíc občanů.

 


Háfiz Asad

Statisíce Syřanů přihlížely smutečnímu průvodu při státním pohřbu bývalého prezidenta. Háfiz Asad zemřel v červnu 2000 v 69 letech. Obřadu se zúčastnila řada vrcholných světových politiků.

 

 


Alžběta 

Pohřební ceremonie za populární královnu matku se v Londýně zúčastnilo na milion lidí a řada korunovaných i nekorunovaných hlav států. Dalších nejméně 23 milionů sledovalo v Británii pohřeb u televizních obrazovek. Alžbeta zemřela 30. března 2002 ve věku 101 let, pohřeb se konal 9. dubna.

 


Zoran Djindjić

Pohřbu bývalého srbského premiéra, který zemřel v březnu 2003 v 50 letech na následky atentátu v Bělehradě, se zúčastnilo na 500 tisíc lidí. Bylo to největší pohřební procesí v Bělehradě od smrti bývalého komunistického předáka Josipa Broze Tita v roce 1980.


Jan Pavel II.

V dubnu 2005 se svět rozloučil s papežem Janem Pavlem II., který zemřel v 84 letech. Přímo ve Vatikánu se mše na Svatopetrském náměstí zúčastnilo na 300 tisíc lidí včetně dvou stovek státníků a jiných významných činitelů z řady zemí. Na různých místech pozorovali obřad na velkoplošných obrazovkách další poutníci, kterých do Říma údajně přijely až čtyři miliony. Prostřednictvím televize sledovaly poslední rozloučení s Janem Pavlem II. desítky milionů lidí po celém světě.

 


Ibrahim Rugova 

Podle odhadu až milion lidí a řada světových státníků se přišlo rozloučit s kosovským prezidentem Ibrahimem Rugovou, který zemřel v lednu 2006 v 61 letech.

tn.cz /ctk/kar
Reklama