Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Váleční hrdinové leží v hrobě s nacisty a kolaboranty

Výsadkáři, kteří v roce 1942 zabili říšského protektora Reinharda Heydricha, možná leží v hrobě s nacisty.

Jozef Gabčík a Jan Kubiš nemají ani sedmašedesát let po odvážném (a úspěšném) atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha pořádný hrob a pomník. Ví se jen to, kde přibližně jsou na ďáblickém hřbitově jejich kosti.


Ještě absurdnější je, že kromě kostí jejich kolegů výsadkářů leží v hromadném hrobě i ten, kdo je po atentátu zradil a řekl německým okupantům, kde atentátníky najdou.


A ještě neuvěřitelnější je to, že v té samé hlíně možná leží i říšský protektor K. H. Frank nebo členové gestapa, kteří pomáhali s vyvražděním Lidic. Vesnici nacisté vypálili právě jako odvetu za Heydrichovu smrt.


Ostatky se přitom měly stěhovat už dávno, ale radnice Prahy 8 vyčíslila náklady na desítky milionů korun a takový obnos samozřejmě v rozpočtu městské části nebyl. Teď to vypadá, že by mohla problém konečně vyřešit nová metoda identifikace lidských ostatků.


Pomník bude už na konci května


Ta navíc stojí desítky tisíc korun a ne miliony. Jestli bude možné ji uplatnit i na pozůstatky hrdinných výsadkářů, se ukáže za několik měsíců. Aby určení ostatků fungovalo, je nejdřív třeba najít potomky parašutistů. Kvůli DNA. Pomoci by měly i nacistické pitevní zprávy.


Gabčík s Kubišem se ale dříve než vlastního hrobu dočkají desetimetrového pomníku. Ten by měl být už za pár týdnů vztyčen v zatáčce, kde výsadkáři zaútočili na Heydrichův mercedes.

pez s přispěním Pavla Šuby TN.cz