Čína chce mít nejsilnější armádu na světě

Významný zástupce čínské armády Liu Mingfu řekl novinářům, že jeho vlast by se měla stát vojensky silnější než Spojené státy americké.

Čím rychleji, tím lépe. Čína by měla podle Liu Mingfua co nejrychleji vybudovat nejsilnější armádu na světě a vystřídat tak USA v roli vojenské supervelmoci. Podle něj ekonomický a mocenský vzestup Číny musí zákonitě narazit na americké zájmy. A dokud má Čína slabší armádu, nemá šanci v případném konfliktu obstát.

 

Anketa

Kdo se podle vás stane světovou velmocí 21. století?

Hlasovalo 1131 lidí.
“Čína se musí v průběhu 21.století stát světovou velmocí číslo jedna,“ tvrdí Liu v knize Čínský sen, kterou v těchto dnech vydal. “Pokud se jí to nepodaří, její konkurenti ji převálcují,“ píše Liu, který učí na čínské Národní univerzitě obrany. Jeho 303 stránková publikace poprvé otevřeně ukazuje, co si myslí spousta čínských důstojníků.


Síla proti síle


Požaduje v ní, aby Čína razantně vystoupila proti americkému nátlaku v ekonomických otázkách. Neměla by Spojeným státům ustupovat ani co se týká lidských práv, Tibetu a postoji k Taiwanu. Rivalita mezi oběma supervelmocemi je podle něj “bojem o světovou dominanci“. “Aby Čína zachránila sama sebe a současně celý svět, musí se stát (světovým) kormidelníkem.“


Čína ukázala světu, jak silná je její armáda, například na loňské vojenské přehlídce v Pekingu.


Kniha “Čínský sen“ nereprezentuje vládní politiku, která je vůči západu méně radikální. Podle Liua by se měl neuvěřitelný hospodářský růst země projevit i po vojenské stránce. Už tento týden se mělo ukázat, jestli mu čínská vláda naslouchá – právě dnes byl oznámen vojenský rozpočet země na rok 2010. Vloni stoupl o 15 procent, letos se očekával ještě prudší růst.


Armáda nesouhlasí

 

K překvapení všech analytiků však vojenský rozpočet vzrost jen o 7,5 procenta. Činí 532,1 miliardy jüanů (asi 1,47 bilionu korun). Experti na vojenství tomu však příliš nedůvěřují - čísla podle nich neukazují reálné investice Číny do armády. Jedná se o vůbec nejnižší nárůst čínských obranných výdajů za posledních dvacet let. 


Osobní názor


"Tato kniha odráží můj osobní názor, ale současně odráží i širší společenské hnutí, řekl Liu agentuře Reuters. Podle jiného vysoce postaveného zdroje z čínské armády by měla armáda letos Spojeným státům ukázat rozpočtem, že to se zbrojením myslí vážně. Je to signál, že nebude tolerovat americkou zbrojní pomoc mezi Taiwanu, která letos dosáhla 6,4 miliard dolarů.


Napětí mezi Čínou a Spojenými státy v poslední době roste. Velmoci se dostávají do konfliktu nejen o zdroje (především v Africe), ale boj zuří i o svobodu slova. Čína se obává, že je obklopená zeměmi, které jsou spojenci Spojených států, Američané zase s nelibostí pozorují vzrůstající vliv Země středu v Africe i Evropě.

tn.cz /kar